Hamerský Špičák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hamerský Špičák
Hamerský Špičák a Děvín, vpravo Ralsko
Hamerský Špičák a Děvín, vpravo Ralsko

Vrchol452 m n. m.
Prominence106 m ↓ sedlo s Širokým kamenem
Izolace1,9 km → Ocasovský vrch
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Zákupská pahorkatina / Kotelská vrchovina / Děvínská pahorkatina / Jelenovršská část
Souřadnice
Hamerský Špičák
Hamerský Špičák
Horninapískovec, neovulkanit
PovodíPloučnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hamerský Špičák (též Ostrý, dříve německy Hammerspitzberg, 452 m n. m.) je vrchokrese Česká Lípa Libereckého kraje. Leží asi 1,5 km jjv. od obce Hamr na Jezeře, na stejnojmenném katastrálním území. Je součástí chráněného území, byl kdysi opevněn a využit při těžbě. Zdejší území bylo desítky let součástí vojenského výcvikového prostoru Ralsko.

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Geomorfologicky vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Zákupská pahorkatina, okrsku Kotelská vrchovina, podokrsku Děvínská pahorkatina a Jelenovršské části.[1]

Ochrana území a okolí[editovat | editovat zdroj]

Hamerský Špičák je součástí přírodní památky Děvín a Ostrý, zahrnující i přiléhající vrchy na společné vulkanické žíle: cca 400 metrů severovýchodně ležící Děvín (435 metrů) se zříceninou hradu a cca 500 metrů jjihozápadně ležící Schachtstein (372 metrů). Navíc asi 600 metrů jihovýchodně se nachází pískovcová stolová hora Široký kámen (430 metrů).

Opevnění[editovat | editovat zdroj]

Historický vývoj a vlastnické vztahy jsou shodné se sousedním kopcem a hradem Děvín. V roce 1934 (ale i dalších letech) byl proveden archeologický průzkum kopce, který potvrdil písemné zprávy ze starších pramenů o existenci opevnění z 14.–15. století, předpolí hradu Děvín. Na vrcholu stálo podsklepené stavení (4 × 4 metry), zaniklé při požáru.[2]

Přístup pro turisty[editovat | editovat zdroj]

Nejbližší turistická stezka vede na Děvín, je červeně vyznačená a vede od severozápadu z obce Hamr na Jezeře.[3] Původní přístupová cesta na Špičák zanikla při těžbě limonitu.

Obnova dolu Schachtstein[editovat | editovat zdroj]

V září 2013 převzal do své správy starou štolu Schachtstein Hornicko-historický spolek pod Ralskem se záměrem ji obnovit a zpřístupnit za určitých podmínek veřejnosti.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. GABRIEL, František; PANÁČEK, Jaroslav. Hrady okresu Česká Lípa. Praha: Argo, 2000. ISBN 80-7203-295-X. Kapitola Hamr – 1 02, s. 568. 
  3. Mapa KČT 15, Máchův kraj. 4. vyd. Praha: Trasa, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  4. Nikola Bursová. Tajemná hluboká šachta poodkryje historii těžby. Českolipský deník [online]. 2013-11-02 [cit. 2016-06-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]