Přeskočit na obsah

Hameau de la Reine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na Hameau de la Reine

Hameau de la Reine (tj. Královnina osada) nebo Petit Hameau je idealizovaná vesnička (ferme ornée), která byla vybudována v 18. století na přání Marie Antoinetty. Nachází se v zámeckém parku ve Versailles poblíž zámku Malý Trianon a slouží jako muzeum.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1774 získala Marie Antoinetta od svého manžela Ludvíka XVI. darem letohrádek Malý Trianon, ve kterém si královna mohla odpočinout od dvorního života. Park kolem zámku nechala v následujících letech upravit podle anglického vzoru. V 18. století propagoval filozof Jean-Jacques Rousseau život v přírodě a život na venkově byl idealizovaně spojován s volností a krásou. Marie Antoinetta byla ovlivněna touto myšlenkou, a tak pro ni byla v letech 17831788 vybudována východně od Malého Trianonu vesnička Hameau. Jejím autorem se stal architekt Richard Mique.

Tato vesnička byla jednou z aktivit, kvůli které nebyla královna u obyvatelstva oblíbená. Stříbrné hrábě, malé porcelánové kbelíky nebo žlaby z mramoru ve stájích, které byly součástí selského života Marie Antoinetty, popouzely poddané, jichž každodenní realita byla zcela odlišná. V roce 1785 nechala Marie Antoinetta ubytovat na statku rodinu z Touraine, která udržovala selské hospodářství v provozu a dotvářela tak obraz fungující vesničky.

Marie Antoinetta byla během Francouzské revoluce popravena a architekta Richarda Mique stihl stejný osud. Vesnička byla spolu se zámkem zkonfiskována a v následujících letech chátrala. V roce 1810 byla z pokynu Napoleona I. zrestaurována.

1. Farma
2. Čistička mléka
3. Věž Marlborough
4. Přípravna mléka
5. Stodola
6. Strážnice
7. Holubník
8. Kulečníkový dům
9. Dům královny
10. Ohřívárna
11. Budoár
12. Mlýn

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Kolem umělého jezera a potoka vznikl soubor staveb, které mají připomínat různé aspekty selského venkova. Vzdáleně stavby připomínají selský styl z Normandie, ovšem nejedná se o jednotný styl a budovy neměly pravděpodobně žádné reálné předobrazy. Osada se skládá z 12 staveb, které měly různé funkce. Nejdůležitější byl vlastní dům královny (Maison de la Reine). Zvnějšku působí stavba i ostatní domy velmi jednoduše, s tím ovšem kontrastuje vnitřní zařízení provedené ve vysoké kvalitě a luxusu, které ve skutečnosti nijak neodpovídaly běžnému životu na venkově. Z dalších staveb zde vznikly statek, mlýn, holubník, mlékárna nebo vyhlídková věž Marlborough.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hameau de la Reine na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]