Přeskočit na obsah

Hřbitovní kaple (Königstein)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hřbitovní kaple v Königsteinu
Místo
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
Zemský okresSaské Švýcarsko-Východní Krušné hory
ObecKönigstein
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevevangelicko-luterská
FarnostKönigstein-Papstdorf
Statushřbitovní kaple
Užívánípříležitostné
Architektonický popis
Stavební slohnovorománský, novogotika
Typ stavbykaple
Výstavba1880
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
AdresaGoethestraße
01824 Königstein
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní kaple ve městě Königstein (německy Friedhofskapelle Königstein) je novorománsko-novogotická funerální stavba postavená roku 1880 na místním městském hřbitově.

Původní königsteinský hřbitov se nacházel poblíž pevnosti. Nový městský hřbitov v ulici Goethestraße, umístěný jižně od městského kostela Panny Marie, byl založen v roce 1782. Starý hřbitov vedle pevnosti byl následně sekularizován. Na městském hřbitově byla roku 1880 postavena hřbitovní kaple. Ta se dochovala v původní podobě a slouží k poslednímu rozloučení se zemřelými. Kaple je chráněná jako kulturní památka pod číslem 09222858, hřbitov s náhrobky je zapsán samostatně pod číslem 09301197.

Hřbitovní kaple je sálová stavba postavená z pískovcových kvádrů a spojuje v sobě prvky novorománského a novogotického slohu. Stojí na obdélném půdorysu a zakončuje ji trojboký, opěráky doplněný presbytář směřující na jih. Okna zakončuje půlkruhový oblouk. Průčelí se štítem dominuje zdobený portál s medailonem a dřevěnými dveřmi s odsazeným záklenkem. Sedlová střecha bez sanktusníku je doplněna vikýři. Západní zeď doplňuje krypta rodinny Schumannových.

Hřbitov je situovaný ve svahu a jeho východní hranici tvoří ulice Goethestraße. Památkově chráněné jsou márnice, hroby z 19. a počátku 20. století, včetně sítě cest a lipového stromořadí.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • MEICHE, Alfred. Historisch-Topographische Beschreibung der Amtshauptmannschaft Pirna. Dresden: Buchdruckerei der Wilhelm und Bertha v. Baensch Stiftung, 1927. 397 s. (německy) 
  • MÖSCHNER, Dietmar. Kirchen in der Sächsisch-Böhmischen Schweiz. Bad Schandau: Tourismusverband Sächsische Schweiz e. V., 2002. 88 s. ISBN 3-9806841-0-5. (německy) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]