Gymnázium Říčany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gymnázium Říčany
Ricany-gymnazium.jpg
Zkratka GYRI
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Středočeský kraj
Datum založení 1950
REDIZO 600007766
Ředitel PaedDr. Anna Stočesová Martinková, Ph.D.
Zástupce

RNDr. Marcela Beránková

Mgr. Tomáš Karásek
Adresa Komenského náměstí 1280/1
251 01 Říčany, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků 350 [zdroj?]
Oficiální web gyri.cz
Obory vzdělávání
 
  • všeobecné čtyřleté gymnázium
  • všeobecné osmileté gymnázium
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gymnázium Říčany je střední škola všeobecného zaměření v Říčanech u Prahy. Jejím zřizovatelem je Středočeský kraj. Na škole studuje téměř 350 žáků čtyřletého a osmiletého studia.[zdroj?] Ředitelkou gymnázia byla od roku 1990 do července roku 2011 PhDr. Václava Černá. Od srpna 2011 je ředitelkou PaedDr. Anna Martinková, Ph.D.

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Zaměření studia je všeobecně vzdělávací. Studenti si však mohou v posledních dvou ročnících vybírat z různě zaměřených seminářů a volitelných předmětů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gymnázium bylo otevřeno v roce 1950 po dostavění nové školní budovy. Od roku 1953 se typ školy změnil na jedenáctiletou střední školu, od roku 1960 se zavedla dvanáctiletá Střední všeobecně vzdělávací škola. Až ve školním roce 1968–69 se obnovil osvědčený typ čtyřtřídního gymnasia.[1] To se pak jmenovalo Gymnázium Zdeňka Nejedlého.[ujasnit] Po revoluci 1989 bylo přejmenováno na Gymnázium Říčany a toto jméno nosí dodnes. V roce 1996 se zde po mnohaleté přípravě rozhoupalo Foucaultovo kyvadlo, které i do současnosti tvoří největší chloubu školy.

Dne 23. května 1978 byl unesen autobus se studenty třetího ročníku říčanského gymnázia, kteří byli na školním výletě do NDR. Pod pohrůžkou zastřelení přinutili únosci řidiče autobusu, aby změnil směr jízdy na hranice s NSR. Prostřednictvím studentů, které si vzali jako rukojmí, se v Chebu snažili vyjednat průjezd hraničním přechodem do NSR v Pomezí nad Ohří. Všech 39 studentů únos přežilo, smrtelně zraněni byli řidič autobusu Jan Novák a jeden z únosců Milan Bareš.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Na škole proběhlo minimum oprav, proto zde mohl být v roce 2010 natáčen film Občanský průkaz, který se odehrává v dobách před listopadem 1989. Gymnázium v říjnu 2010 oslavilo své 60. výročí (22.- školní slavnost s akademií a průvodem, 23.- akademie a otevřená škola pro veřejnost). V létě 2014 se zde natáčel také film režiséra Petra Nikolaeva Vybíjená. V září 2015 získala škola titul Fakultní škola Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a užívá ho dosud.

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie. www.gyri.cz [online]. [cit. 2020-01-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]