Gymnázium Říčany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gymnázium Říčany
Používaná zkratka GYRI (www.gyri.cz)
Zřizovatel Středočeský kraj
Ředitel PaedDr. Anna Martinková, Ph.D.
Zástupce RNDr. Marcela Beránková (Od října 2011)
Adresa Komenského náměstí 1280/1
251 01 Říčany
Ulice Komenského náměstí
Zeměpisné souřadnice
Datum založení 1950
Počet žáků 350
Oficiální web http://gyri.cz
Obory vzdělávání
 
  • gymnázium čtyřleté
  • gymnázium osmileté
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gymnázium Říčany je střední škola všeobecného zaměření v Říčanech u Prahy. Jejím zřizovatelem je Středočeský kraj. Na škole studuje téměř 350 žáků čtyřletého a osmiletého studia.[zdroj?] Ředitelkou gymnázia byla od roku 1990 do července roku 2011 PhDr. Václava Černá. Od srpna 2011 je ředitelkou PaedDr. Anna Martinková, Ph.D.

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Zaměření studia je všeobecně vzdělávací. Studenti si však mohou v posledních dvou ročnících vybírat z různě zaměřených seminářů a volitelných předmětů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gymnázium bylo založeno v roce 1950. Nejdříve jako jedenáctiletá střední škola, potom se jmenovalo Gymnázium Zdeňka Nejedlého. Po revoluci 1989 bylo přejmenováno na Gymnázium Říčany a toto jméno nosí dodnes. V roce 1996 se zde po mnohaleté přípravě rozhoupalo Foucaultovo kyvadlo, které i do současnosti tvoří největší chloubu školy.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Na škole za několik posledních let proběhlo minimum oprav, proto zde mohl být natáčen film Občanský průkaz, který se odehrává v dobách před listopadem 1989. Gymnázium v říjnu 2010 oslavilo své 60. výročí (22.- školní slavnost s akademií a průvodem, 23.- akademie a otevřená škola pro veřejnost). V létě 2014 se zde natáčel také film režiséra Petra Nikolaeva Vybíjená. V září 2015 získala škola titul Fakultní škola Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a užívá ho dosud.

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]