Gudeoch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gudeoch
Corona ferrea.png
Narození 5. století
Úmrtí Rugiland
Národnost Langobardi
Děti Claffo
Rodiče Hildeoch
Příbuzní Tato (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Postup Langobardů Evropou v období stěhování národů

Gudeoch také Godehoc (?488?) byl ve druhé polovině 5. století langobardský král, následník svého otce Hildeocha.[1] Patřil k lethingské dynastii.

Langobardi byl germánský národ, který je zmíněn již v roce 98 našeho letopočtu, v knize De origine et situ Germanorum římského historika Publia Cornelia Tacita, kde jsou popsáni jako výteční válečníci.[2] Langobardi migrovali na počátku období stěhování národů od Baltu na jih a na východ Evropy. Gudeoch vládl v době, kdy se Langobardi přesouvali podél řeky Labe na území dnešních Čech, Moravy a dále na jih do Rugilandu,[1] bývalé provincie Noricum, které opustil kmen Rugiu, když byl poražen Odoakerem. Toto území si nárokoval i kmen Herulů, jehož byl Gudeoch vazalem.[2] Po jeho smrti se jeho následníkem stal jeho syn Claffo.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gudeoc na norské (bokmål) Wikipedii.

  1. a b MAENCHEN-HELFEN, Otto. The World of the Huns: Studies in Their History and Culture. [s.l.]: University of California Press, 1973. 602 s. Dostupné online. ISBN 9780520015968. S. 127. (anglicky) 
  2. a b European Kingdoms Germanic Tribes - Lombards (anglicky)
  3. ORIGO GENTIUM LANGOBARDUM The Origin of the Lombard Nation Written c. 650 AD part IV. Archivováno 18. 2. 2015 na Wayback Machine (anglicky) (latinsky)
Langobardští králové
Předchůdce:
Hildeoch
druhá polovina 5. století
Gudeoch
Nástupce:
Claffo