Hildeoch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hildeoch
Železná koruna (dóm v Monze)
Železná koruna (dóm v Monze)
Narození 5. století
Děti Gudeoch
Rodiče Lethu
Příbuzní Claffo[1] a Albhari (?)[1] (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Postup Langobardů Evropou v období stěhování národů

Hildeoch také Ildeoch či Aldihoch[2] (5. století? - 5. století?) byl langobardský král ve druhé polovině 5. století, následník svého otce Letha[3] zakladatele dynastie Lethingů.

Langobardi byl germánský národ, který je zmíněn již v roce 98 našeho letopočtu, v knize De origine et situ Germanorum římského historika Publia Cornelia Tacita, kde jsou popsáni jako výteční válečníci.[4] Langobardi migrovali na počátku období stěhování národů od Baltu na jih a jihovýchod Evropy. Hildeoch vládl v době, kdy se poslední skupiny Langobardů přesouvali podél řeky Labe na území dnešních Čech, Moravy a dále na jih do Rugilandu,[5] bývalé provincie Noricum. V době panování Hildeocha se většina Langobardů nacházela již na území Rugilandu, dnešní Vídeňské pánve. Tato oblast byla ve druhé polovině 5. století poznamenána velkou nestabilitou a boji Langobardů s Huny, Heruly a Rugii. Hunové byli po smrti svého krále Attily nejednotní, a tak je Langobardi pod vedením Hildeocha porazili. Rugiové pod vedením krále Feletheuse[6] bojovali s Odoakerem a území Rugilandu nakonec opustili. Hildeoch se nakonec stal vazalem mocnějšího kmene Herulů.[4] Přestože nejvíce informací o germánském kmeni Langobardů přinášejí spisy Historia Langobardum Paula Diacona, král Hildeoch je zde zmíněn jen okrajově. Následníkem krále Hildeocha se stal jeho syn Gudeoch.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hildeoc na norské (bokmål) Wikipedii.

  1. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. Origo Gentium Langobardum - The Origin of the Lombard Nation Written c. 650 AD Archivováno 18. 2. 2015 na Wayback Machine (anglicky)
  3. a b DIACONUS, Paulus - Pedro P. Herrera Roldán. Historia de los longobardos (Seznam langobardských panovníků). [s.l.]: Servicio Publicaciones UCA, 2006. 266 s. Dostupné online. ISBN 9788498280722. S. 231. (anglicky) 
  4. a b European Kingdoms Germanic Tribes - Lombards (anglicky)
  5. MAENCHEN-HELFEN, Otto. The World of the Huns: Studies in Their History and Culture. [s.l.]: University of California Press, 1973. 602 s. Dostupné online. ISBN 9780520015968. S. 127. (anglicky) 
  6. WOLFRAM, Herwig - Thomas J. Dunlap. [s.l.]: University of California Press, 1990. 613 s. Dostupné online. ISBN 9780520069831. S. 278. (anglicky) 
Langobardští králové
Předchůdce:
Lethu
po roce 470
Hildeoch
Nástupce:
Gudeoch