Grytviken

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grytviken
Grytviken
Velrybářská stanice Grytviken 1989
Velrybářská stanice Grytviken 1989
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 14 m n. m.
království Spojené království
zámořská oblast Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel stálými obyvateli jsou jen vládní úředníci a pracovníci muzea
Správa
Starosta Alan Edden Huckle
Telefonní předvolba není
PSČ není
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grytviken je hlavní město britského zámořského území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy. Byla pojmenováno v roce 1902 po švédském technikovi. Jedná se o největší přístav na ostrově, ležící v zátokách King Edward Cove a Cumberland East Bay. V blízkosti Grytviken se nachází několik vhodných pozemků pro stavby domů či bytů, město má také dobrou dodávku čerstvé vody.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Grytviken byla založena 16. listopadu 1904 norským námořním kapitánem Carlem Antonem Larsenem pro Compañía Argentina de Pesca (Argentinská rybolovní společnost). V první sezóně se podařilo ulovit neuvěřitelných 195 velryb. Loveni byli také tuleni. Během rozkvetu velrybářské stanice Grytviken v ní pracovalo přes 300 lidí v době jižního léta - od října do března. Skupinka lidí zůstávala ve městě přes zimu, aby mohli udržovat domy a továrny. V následujících letech zde argentinská vláda vytvořila meteorologickou stanici.

Během falklandské války byla 3. dubna 1982 Grytviken obsazena argentinskými vojáky, ovšem 25.dubna ji opět získali Britové.

V současnosti je Grytviken velmi populární zastávkou pro cestující, kteří míří na Antarktidu. Lidé vesměs navštěvují South Georgia Museum, staré továrny, kostel nebo hrob mořeplavce Ernesta Shackletona.

Grytvikenský kostel si stále zachovává svůj původní účel - došlo zde k několika sňatkům. Poslední dne 19. února 2006.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Klima ve městě je typické pro subpolární pás. Nejvyšší průměrná teplota dosáhne v únoru téměř 10 °C, v červenci se denní teploty drží naopak těsně nad nulou a noční průměrné teploty klesá pod -5 °C. Ostrovy jsou poměrně humidní, roční úhrn srážek činí více než 1000 mm. Vítr zde dosahuje rychlosti pouze 4 m/s, město je tedy velmi přijatelné k životu v této nehostinné oblasti.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel a velrybářská stanice se objevily v oscarovém filmu z roku 2006 Happy Feet.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Panoramatický snímek Grytvikenu