Grytviken

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grytviken
Velrybářská stanice Grytviken v roce 1989
Velrybářská stanice Grytviken v roce 1989
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 14 m n. m.
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Zámořská oblast Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
Grytviken
Grytviken
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 20
Správa
Starosta Alan Edden Huckle
Telefonní předvolba není
PSČ není
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grytviken (ze slov gryte – hrnec, či kotel k získávání a škvaření tuleního či velrybího tuku; vik – záliv, ve významu „záliv kotlů“[1][2][3]) je největším sídlem britského zámořského území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy. Název byl poprvé použit v roce 1902 při švédské antarktické expedici J. G. Anderssona, poté, co expedice nalezla na místě staré anglické kotle užívané k získávání oleje z ploutvonožců.

Jedná se o přístav ležící v zátokách King Edward Cove a Cumberland East Bay. V blízkosti Grytvikenu se nachází několik vhodných pozemků pro stavby domů či bytů, město má také dobrou dodávku čerstvé vody. Město je často chybně označováno za hlavní město celého zámořského území, tím je však King Edward Point[4] ležící ve stejné zátoce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Grytviken byl založen 16. listopadu 1904 norským námořním kapitánem Carlem Antonem Larsenem pro Compañía Argentina de Pesca (argentinská rybolovní společnost). V první sezóně se podařilo ulovit 195 velryb. Loveni byli také tuleni. Během rozkvetu velrybářské stanice Grytviken v ní pracovalo přes 300 lidí v době jižního léta – od října do března. Skupinka lidí zůstávala ve městě přes zimu, aby udržovali domy a továrny. V následujících letech zde argentinská vláda vytvořila meteorologickou stanici.

Během falklandské války byl 3. dubna 1982 Grytviken obsazen argentinskými vojáky, ovšem 25. dubna 1982 ho opět získali Britové.

V současnosti je Grytviken velmi populární zastávkou pro cestující, kteří míří na Antarktidu. Lidé vesměs navštěvují South Georgia Museum, staré továrny, kostel nebo hrob mořeplavce Ernesta Shackletona.

Grytvikenský kostel si stále zachovává svůj původní účel – došlo zde k několika sňatkům. Poslední dne 19. února 2006.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Klima ve městě je typické pro subpolární pás. Nejvyšší průměrná teplota dosáhne v únoru téměř 10 °C, v červenci se denní teploty drží naopak těsně nad nulou a noční průměrné teploty klesá pod -5 °C. Ostrovy jsou poměrně humidní, roční úhrn srážek činí více než 1000 mm. Vítr zde dosahuje rychlosti pouze 4 m/s, město je tedy velmi přijatelné k životu v této nehostinné oblasti.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel a velrybářská stanice se objevily v oscarovém filmu z roku 2006 Happy Feet.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Panoramatický snímek Grytvikenu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ANDERSSON, Johann Gunnar. Antarctic. Stockholm: Saxon & Lindström, 1944. Dostupné online. S. 192. (Swedish) 
  2. Robert Headland. The Island of South Georgia. [s.l.]: CUP Archive, 21 May 1992. Dostupné online. ISBN 978-0-521-42474-5. S. 63–. (anglicky) 
  3. Ian B. Hart. Pesca: The History of Compañia Argentina de Pesca Sociedad Anónima of Buenos Aires : an Account of the Pioneer Modern Whaling and Sealing Company in the Antarctic. [s.l.]: Aidan Ellis, 2001. Dostupné online. ISBN 978-0-85628-299-7. S. 24. (anglicky) 
  4. https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/south-georgia-and-south-sandwich-islands/local-laws-and-customs

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]