South Georgia Museum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
South Georgia Museum
Údaje o muzeu
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
AdresaGrytviken, Spojené království
Založeno1991
Zeměpisné souřadnice
South Georgia Museum
South Georgia Museum
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Město Grytviken se scenérií okolních hor

South Georgie Museum (česky: Muzeum Jižní Georgie) se nachází v Grytvikenu, největším městě britského zámořského území Jižní Georgie a Jižních Sandwichových ostrovů.

Muzeum stojí ve zrekonstruované vile dřívějšího správce celého zámořského území, která byla postavená v roce 1916. Sloužilo správci jako sídlo pro jeho rodinu a vyřizoval zde věci, týkající se velrybářské osady Grytviken. Tu ale v roce 1964 zavřeli. Muzeum otevřeli o 28 let později – v roce 1992 jako specializované muzeum lovu velryb, dále expozice zahrnují celou historii o objevování a osídlování ostrova Jižní Georgie (a přilehlého okolí), také jsou zde obrazy a dokumenty o lodním průmyslu, námořních a přírodních vědách a také dokumenty z falklandské války.

Muzeum se stalo vyhledávaným turistickým místem, navštěvují jej cestující výletních lodí nebo jachty turistů, cestujících směrem do Antarktidy. Již několik let pracují jako kurátoři muzea Pauline a Tim Carrovi, žijící na palubě své jachty Curlew, kotvící v Grytvikenském přístavu.

Muzeu patří bronzová busta Duncana Carsea, kterou zhotovil britský sochař Jon Edgar. Carse byl vlivný v mapování Jižní Georgie a na ostrově je hora Mount Carce, pojmenovaná právě po něm.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]