South Georgia Museum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
South Georgia Museum
Grytviken museum.jpg
Údaje o muzeu
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
AdresaGrytviken, Spojené království
Založeno1991
Zeměpisné souřadnice
South Georgia Museum
South Georgia Museum
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Město Grytviken se scenérií okolních hor

South Georgie Museum (česky: Muzeum Jižní Georgie) se nachází v Grytvikenu, největším městě britského zámořského území Jižní Georgie a Jižních Sandwichových ostrovů.

Muzeum stojí ve zrekonstruované vile dřívějšího správce celého zámořského území, která byla postavená v roce 1916. Sloužilo správci jako sídlo pro jeho rodinu a vyřizoval zde věci, týkající se velrybářské osady Grytviken. Tu ale v roce 1964 zavřeli. Muzeum otevřeli o 28 let později – v roce 1992 jako specializované muzeum lovu velryb, dále expozice zahrnují celou historii o objevování a osídlování ostrova Jižní Georgie (a přilehlého okolí), také jsou zde obrazy a dokumenty o lodním průmyslu, námořních a přírodních vědách a také dokumenty z falklandské války.

Muzeum se stalo vyhledávaným turistickým místem, navštěvují jej cestující výletních lodí nebo jachty turistů, cestujících směrem do Antarktidy. Již několik let pracují jako kurátoři muzea Pauline a Tim Carrovi, žijící na palubě své jachty Curlew, kotvící v Grytvikenském přístavu.

Muzeu patří bronzová busta Duncana Carsea, kterou zhotovil britský sochař Jon Edgar. Carse byl vlivný v mapování Jižní Georgie a na ostrově je hora Mount Carce, pojmenovaná právě po něm.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]