GroenLinks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zelená levice
GroenLinks
Logo
ZkratkaGL
Datum založení24. listopadu 1990
VůdceJesse Klaver
SídloUtrecht
Ideologiezelená politika
sociální demokracie
pro-evropanismus
Politická pozicelevicestředolevice
Mezinárodní org.Global Greens
Evropská stranaEvropská strana zelených
Politická skupina EPZelení-Evropská svobodná aliance
Počet členů30 438
Barvyčervená, zelená
Oficiální webgroenlinks.nl
Zisk mandátů ve volbách
Senát
7/75
Sněmovna reprezentantů
8/150
Evropský parlament
3/29
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GroenLinks, zkráceně GL (česky Zelená levice) je nizozemská zelená politická strana.

GroenLinks se zrodila v roce 1989 jako federace čtyř, původně samostatných, malých levicových stran: Komunistické strany Nizozemska (Communistische Partij Nederland, CPN), Pacifistické socialistické strany (Pacifistisch Socialistische Partij, PSP), Politické strany radikálů (Politieke Partij Radikalen, PPR) a Evangelické lidové strany (Evangelische Volkspartij, EVP).

Mládežnickou organizací GroenLinks je DWARS.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Levicové strany – CPN, PSP, PPR a EVP spolupracovaly v koalici již od roku 1972. Společně měly tyto 4 strany 16 mandátů. Tvořily koalici s nizozemskou Stranou práce – PvdA, která byla tehdy vládní stranou.

V roce 1977 tyto čtyři strany získaly společně pouze 6 mandátů a z PvdA se stala opoziční strana.

V roce 1980 šly tyto čtyři strany společně do komunálních a regionálních voleb. V roce 1984 pak tři z nich, CPN, PSP a PPR, tedy bez EVP, utvořily společný blok, nazvaný Zelená pokroková dohoda – GPA. Společně pak kandidovaly do Evropského parlamentu. Společně protestovaly proti jaderným zbraním a jaderné energetice.

V důsledku ideového posunu CPN od leninsko-stalinského bolševismu k eurokomunismu a demokratickému socialismu se od ní oddělily Svaz komunistů Nizozemska - VCN a Nová komunistická strana Nizozemska - NCPN. Od PSP se oddělila Strana pro socialismus a odzbrojení a od PPR politická strana Zelení.

CPN, PSP a PPR se v roce 1989 zúčastnily voleb do Evropského parlamentu jako blok s názvem Duha.

V nizozemských parlamentních volbách v roce 1989 utvořily všechny čtyři strany (CPN, PSP, PPR a EVP) jednotnou kandidátku, na které byli kandidáti jednotlivých stran a nezávislých kandidátů z řad ekologických iniciativ, anarchistických skupin a lidskoprávních organizací.

V průběhu let 19891991 se GroenLinks formovala do dnešní podoby, kterou tvoří federace (již však ne koalice) čtyřech zakládajících stran (CPN, PSP, PPR, EVP) a nezávislých proudů. Uvnitř fungují s jistou mírou nezávislosti, navenek však vystupují jako jediná strana.

Po volbách v roce 1998 se parlamentní zastoupení GroenLinks zvýšilo na 11 mandátů a strana začala uvažovat i o účasti ve vládě v koalici s PvdA po volbách v roce 2002.

V roce 1999 došlo ve straně k názorovému rozkolu kvůli válce v Kosovu. Poslanci Sněmovny reprezentantů podpořili intervenci NATO, zatímco senátoři byli proti. Někteří bývalí členové Pacifistické socialistické strany zasedající v Senátu veřejně vyslovili pochybnosti o smyslu intervence. Výsledkem byl kompromis: GroenLinks podpoří intervenci, pokud se omezí na vojenské cíle. Původní členové zakladatelských stran – mezi nimi Marcus Bakker a Joop Vogt – kvůli tomu opustili stranu.

Dne 22. listopadu 2008 přijal Kongres GroenLinks nový manifest strany.

Politický program[editovat | editovat zdroj]

  • Ochrana země, zachování ekosystémů a uctivé zacházení se zvířaty.
  • Spravedlivé rozdělení omezených zdrojů mezi všechny občany na světě a mezi současné generace a generace budoucí.
  • Uvolněné společenské vztahy a spravedlivé rozdělení příjmů, jež dají každému příležitost k práci, péči, vzdělávání a kombinovat volný čas.
  • Pluralitní společnost, na níž se podílejí všichni stejně a mají co největší volnost k účasti. To kombinuje otevřenost společnosti a zelenou politiku.
  • Ideální občanství, v níž se každý může plně podílet na demokratickém procesu a cítit se odpovědným za organizaci společnosti.
  • Posílení mezinárodního právního řádu, světového míru a zajištění dodržování lidských práv.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku GroenLinks na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]