V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Griffina Haličská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Griffina Haličská
Gryfina and Leszek II the Black.PNG
Narození 1248
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Manželský spor Griffiny a Leška Černého (obraz Jana Matejka)

Příbuzenstvo
otec Rostislav Haličský
matka Anna Uherská
manžel Lešek Černý

Griffina Haličská (asi 1248? – mezi 1305 a 1309) byla dcera Anny Uherské, nejmilejší dcery uherského krále Bély IV. a knížete Rostislava Michajloviče z rodu Rurikovců. Po otci byla vnučkou sv. Michala a po matce byla potomkem nikájských císařů z rodu Laskarisů. Její sestrou byla Kunhuta Uherská (Haličská), druhá manželka Přemysla Otakara II.

Život[editovat | editovat zdroj]

Roku 1265 byla Griffina provdána za knížete Leška Černého z kujavské větve Piastovců. Stala se tak vévodkyní krakovskou a sandoměřskou. V době třetího tatarského vpádu do Polska utekla spolu s manželem do Uher. Bezdětné manželství skončilo Leškovou smrtí v roce 1288, k rozluce manželství ale došlo už v letech 12711274 údajně z důvodu manželovy impotence.

Po smrti Leška Černého Griffina pomohla svému synovci, českému králi Václavovi II. při expanzi do Polska. V rozmezí let 13001303 na Budyni trávila čas s Václavovou mladinkou manželkou, dědičkou Polska Eliškou Rejčkou, které dělala společnici a zároveň ji vychovávala. Zemřela pravděpodobně roku 1309 a byla pochována v pražském Anežském klášteře.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]