Golgota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o Kalvárii, místě ukřižování Ježíše Krista. O výrazném skalním ostrohu v Českém středohoří pojednává článek Kalvárie (Porta Bohemica).

Golgota (také hora Kalvárie) je místo, kde byl podle Bible ukřižován v 1. století Ježíš Kristus, které se původně nacházelo vně Jeruzaléma. Jeho přesná poloha je tradována od starověku.

Původní označení: Calvariae Locus v latině, Κρανιου Τοπος (Kraniou Topos) v řečtině a Gûlgaltâ v aramejštině - všechny tyto překlady znamenají místo lebky, kopec obsahující lebky nebo geografický útvar připomínající lebku. Podle některých křesťanských a židovských tradic je to místo lebky Adama - prvního člověka.

Odkazy v bibli[1]

Evangelium podle Matouše (27:33)
Když přišli na místo zvané Golgota, to znamená 'Lebka', …
Evangelium podle Marka (15:22)
A přivedli ho na místo zvané Golgota, což v překladu znamená 'Lebka'.
Evangelium podle Lukáše (23:33)
Když přišli na místo, které se nazývá Lebka, …
Evangelium podle Jana (19:17)
Nesl svůj kříž a vyšel z města na místo zvané Lebka, hebrejsky Golgota.

Poloha Golgoty

Římský císař Constantinus I. nechal v letech 326335 postavit kostel Svatého hrobu jako místo Ježíšova hrobu poblíž Golgoty. Podle křesťanské legendy byly hrob Ježíše a pravý kříž objeveny v roce 325 sv. Helenou (matka Constantina). V roce 333 napsal poutník z Bordeaux: „Po levé ruce je malý kopec Golgota, kde byl ukřižován náš Pán“.

Bazilika Svatého hrobu je nyní uvnitř Starého Města v Jeruzalémě, i když původně se toto místo nacházelo za hradbami. Jeruzalémské hradby byly rozšířeny Herodem Agrippou v letech 41-44, kdy obehnaly i prostor nynější baziliky Svatého hrobu. Profesor Sir Henry Chadwick (emeritní děkan Kristova kostela oxfordské univerzity) řekl: "Hadriánovi stavitelé přeplánovali Staré Město přenesením kopce Golgoty do nové městské hradby. Na tomto místě, které již uctívali křesťané, postavil pak Hadrián svatyni Afrodíté".

V bazilice se nachází 7 m dlouhý, 3 m široký a 4,80 m vysoký kus skály, o kterém se věří, že je posledním pozůstatkem Golgoty. Během restaurátorských prací a výkopů uvnitř baziliky Svatého hrobu v letech 1973-1978 bylo zjištěno, že Golgota byla původně místem, kde se těžil bílý „Melekský vápenec“. Pozorování potvrdilo, že při pohledu z města tento kopec mohl vypadat jako lebka. V roce 1986 byl nalezen kruh o průměru 11,50 cm, vytesaný v kameni, který mohl držet dřevěný kmen 2,5 m vysoký.

Bazilika je považována mnoha historiky za Ježíšův hrob a malá skála uvnitř kostela představuje polohu Golgoty.

Umělecká ztvárnění

Film

Sochařství

Ferdinad Maxmilián Brokoff

Reference

  1. Bible - Písmo svaté: Ekumenický překlad, Praha 1979

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kalvárie na Wikimedia Commons

    • Lokální šablona odkazuje na jinou kategorii Commons než přiřazená položka Wikidat:

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Golgota na Wikimedia Commons

    • Lokální šablona odkazuje na jinou kategorii Commons než přiřazená položka Wikidat:

Šablona:Pahýl - křesťanství V tomto článku byl použit překlad textu z článku Calvary na anglické Wikipedii.