Přeskočit na obsah

Goldstone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Goldstone
OrganizaceJet Propulsion Laboratory
MístoKalifornie
StátSpojené státy americké
Souřadnice
Nadmořská výška899,2 m n. m.
Založena1958
Webová stránkahttps://www.gdscc.nasa.gov/
TeleskopyDSS 14
DSS 24
DSS 25
DSS 26
Map
Kód památky85002813
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Goldstone je radioastronomická observatoř agentury NASA v Mohavské poušti, jejíž provoz zajišťuje Jet Propulsion Laboratory. Stanice tvoří jednu ze tří základen Deep Space Network využívaných ke komunikaci s družicemi nejen kolem Země a i ve vzdálených částech sluneční soustavy. Využívá se i k výzkumu vesmírných těles.[1]

Síť Deep Space Network[editovat | editovat zdroj]

Agentura NASA vybudovala tento komplex v roce 1958 jako součást sítě Deep Space Network, která měla podporovat Program Pioneer, který měl za úkol vyslat průzkumné sondy do vzdálených částí sluneční soustavy. Tato síť třech pozemních stanic byla vytvořena na obvodu Země tak, aby dokázala nepřetržitě sledovat sondy a družice vypuštěné do vesmíru. Druhou observatoří je Canberra Deep Space v Austrálii, třetí pak observatoř Madrid Deep Space nacházející se o dalších 120 stupňů dále, nedaleko Madridu.

Umístění Goldstone[editovat | editovat zdroj]

Stanice v Goldstone byla postavena v Mohavské národní reservaci, poblíž městečka Barstow na polovině cesty mezi městy Los Angeles a Las Vegas. Je součástí areálu, jehož součástí je Edwardsova letecká základna, kde přistávaly mnohé raketoplány STS. Je zde také solární elektrárna Solar One, vojenské základny námořnictva a dalších armádních složek.

Vybavení stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je vybavená radiovým teleskopem ke sledování vypuštěných sond a družic agentury NASA. Anténa o průměru 26 metrů dokáže vyzářit 325 kW, největší anténa (DSS-14) má průměr 70 metrů. Antén je zde celá řada.

Využití stanice[editovat | editovat zdroj]

Mimo sledování sond a družic z programu Pioneer, Voyanger 1 a 2 je stanice využívána i k sledování dalších družic a sond ve sluneční soustavě a také k experimentům.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ABOUT THE DEEP SPACE NETWORK [online]. NASA, Jet Propulsion Laboratory [cit. 2008-07-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Goldstone na Wikimedia Commons
  • Goldstone Deep Space Communications Complex - oficialní stránky. www.gdscc.nasa.gov [online]. NASA [cit. 2019-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Tours - Goldstone Deep Space Communications Complex. web.archive.org [online]. 2015-07-16 [cit. 2019-01-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.