Goldstone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Goldstone Deep Space Network

Goldstone, kontrolní radarová stanice NASA v Mohavské poušti, oblasti Los Angeles, stát Kalifornie v USA. Stanice tvoří jednu ze tří základen Deep Space Network využívaných pro komunikaci s družicemi kolem Země i v hlubších částech sluneční soustavy a pro výzkum vesmíru.[1]

Síť DSN[editovat | editovat zdroj]

NASA vybudovala tuto stanici sítě DSN už na počátku éry kosmických letů. Tato síť třech pozemních stanic byla vytvořena na obvodu Země proto, aby dokázala nepřetržitě sledovat sondy a družice vypouštěné do vesmíru. Druhou stanicí byla Canberra v Austrálii, třetí o dalších 120 stupňů posunutá je poblíž Madridu ve Španělsku.

Umístění Goldstone[editovat | editovat zdroj]

Stanice Dss14 v Goldstone vznikla v Mohavské národní reservaci (poušti) , poblíž městečka Barstow v polovině mezi velkoměsty Los Angeles a Las Vegas. Je součástí obrovského areálu, jehož součástí je kosmická a vojenská základna Edwards Air Force Base, kde přistávaly mnohé raketoplány STS. Je zde také obrovská solární elektrárna Solar one, vojenské základny námořnictva a dalších armádních složek.

70-metrová anténa na Goldstone

Vybavení stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je vybavená radiovým teleskopem k sledování vypuštěných sond a družic NASA. Anténa o průměru 26 metrů dokáže vyzářit 325 kW, další obří anténa má průměr 70 metrů. Antén je zde celá řada.

Využití stanice[editovat | editovat zdroj]

Mimo sledování sond a družic (např. z programu Pioneer) byla stanice využita i k dalším experimentům, např.odrazy od Merkuru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ABOUT THE DEEP SPACE NETWORK [online]. NASA, Jet Propulsion Laboratory [cit. 2008-07-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]