Goddardův institut pro kosmický výzkum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Goddardův institut pro kosmický výzkum
Sídlo GISS v New Yorku
Sídlo GISS v New Yorku
ZakladatelRobert Jastrow
Vznikkvěten 1961
SídloNew York, Spojené státy americké
Souřadnice
Mateřská organizaceKolumbijská univerzita a Goddardovo kosmické středisko
PřidruženíKolumbijská univerzita
Oficiální webwww.giss.nasa.gov
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Goddardův institut pro kosmický výzkum (anglicky Goddard Institute for Space Studies, zkratka GISS) je laboratoř v divizi věd o Zemi v rámci Goddardova centra pro kosmické lety NASA (anglicky Goddard Space Flight Center, zkratka GSFC) a zároveň součást Ústavu pro výzkum Země (Earth Institute) na Kolumbijské univerzitě).

Výzkum na GISS se zaměřuje na širokou problematiku globální změny; přirozené a antropogenní změny našeho prostředí, které ovlivňují obyvatelnost naší planety. Tyto účinky se mohou objevit na velmi odlišných časových stupnicích, od jednorázových sil, jako jsou vulkanické výbuchy, až po sezónní/roční účinky, jako je El Niño, až po tisíciletí doby ledové.

Výzkum ústavu kombinuje analýzu komplexních globálních datových souborů (odvozených od povrchových stanic kombinovaných se satelitními daty pro SST), s globálními modely atmosférických, pozemních a oceánských procesů. Studie minulých klimatických změn na Zemi a dalších planetárních atmosférách poskytuje další nástroj pro hodnocení našeho obecného chápání atmosféry a jejího vývoje.[1]

GISS založil v květnu 1961 Robert Jastrow za účelem základního výzkumu kosmických věd na podporu Goddardových programů.[2] Od roku 1981 do roku 2013 vedl GISS James E. Hansen. V červnu 2014 byl jmenován Gavin A. Schmidt třetím ředitelem ústavu.[3]

Historie vědeckého výzkumu[editovat | editovat zdroj]

V 60. letech 20. století byl GISS centrem velmi kvalitních vědeckých seminářů, včetně sympozia „Historie zemských krust“ v listopadu 1966, které bylo označeno jako setkání, které podpořilo myšlenku deskové tektoniky.[4] Na workshopu GISS v roce 1967 John Wheeler zpopularizoval pojem „černá díra“ jako zkrácený výraz pro „gravitačně úplně zhroucenou hvězdu“.[5] Roku 1971 byl publikován článek Rasoola a Schneidera (oba z GISSu) o hlavním vlivu aerosolů,[6] což by způsobilo globální ochlazování. V září 1974 na semináři vedeném Patrickem Thaddeem v GISS s Johnem Matherem (jeho tehdejší post-doktorandem) a dalšími diskusemi o možnosti vybudování satelitu pro měření spektra a možných prostorových výkyvů kosmického mikrovlnného pozadí. To vedlo přímo k satelitnímu projektu COBE a Nobelově ceně pro Mathera.[7]

Výzkum klimatické změny[editovat | editovat zdroj]

Klíčovým cílem výzkumu GISS je predikce klimatických změn v 21. století. Výzkum kombinuje paleogeologické záznamy, analýzu komplexních globálních datových souborů (odvozených hlavně ze satelitních měření), s globálními modely atmosférických, pozemních a oceánských procesů. Klimatologické předpovědi jsou založeny v podstatě na historické analýze klimatu Země (proxy informace o podnebí v předešlých geologických obdobích) a na záznamech o výši hladiny moře, o teplotách a o koncentracích oxidu uhličitého. Změny koncentrací oxidu uhličitého spojené s kontinentálním driftem a s poklesem vulkanismu v období, kdy Indický poloostrov dorazil na asijský kontinent, umožnily pokles teploty a vytvoření antarktického zalednění. To mělo za následek pokles hladiny moře o 75 metrů, což umožnilo formovat a stabilizovat naše dnešní pobřeží a stanoviště. Výzkum globálních změn v GISS je koordinován s výzkumem v jiných skupinách Divize věd o Zemi NASA, včetně Laboratoře pro výzkum atmosféry, Laboratoře pro hydrosférické a biosférické vědy a Vědecké kanceláře systému pozorování Země.[8]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2004 obdrželi klimatologové Drew Shindell a Gavin Schmidt z GISS cenu časopisu Scientific American ocenění Top „50 Scientist award".[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Goddard Institute for Space Studies na anglické Wikipedii.

  1. Home Page - Goddard Institute for Space Studies (GISS) - 611. science.gsfc.nasa.gov [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. 
  2. SPACE STUDY GROUP SLATED HERE IN MAY. timesmachine.nytimes.com [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. NASA GISS: NASA News & Feature Releases: NASA Names Schmidt Director of the Goddard Institute for Space Studies. www.giss.nasa.gov [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. 
  4. A Meeting That Helped Foster the Acceptance of Global Tectonics. Eos [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. World Wide Words: Black Hole. World Wide Words [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Atmospheric Carbon Dioxide and Aerosols: Effects of Large Increases on Global Climate. www.science.org [online]. [cit. 2023-09-09]. Dostupné online. 
  7. DAME, Thomas. Patrick Thaddeus. Nature Astronomy. 2017-7, roč. 1, čís. 7, s. 0170. Dostupné online [cit. 2019-11-02]. ISSN 2397-3366. DOI 10.1038/s41550-017-0170. (anglicky) 
  8. NASA GISS: NASA Goddard Institute for Space Studies. www.giss.nasa.gov [online]. [cit. 2019-11-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. NASA GISS: NASA News & Feature Releases: NASA Climatologists Named in Scientific American Top 50 Scientists. www.giss.nasa.gov [online]. [cit. 2019-11-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]