GNU Privacy Guard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z GnuPG)
GNU Privacy Guard
Logo
VývojářProjekt GNU
První vydání1997
Aktuální verze2.4.3 (4. července 2023)
Operační systémmultiplatformní
Vyvíjeno vC
Typ softwaruKryptografický software
LicenceGPL
Webwww.gnupg.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GNU Privacy Guard (GnuPG nebo GPG) je multiplatformní software pro asymetrickou kryptografii. Jde o svobodný software vydaný pod licencí GPL, který ve světě otevřeného software nahrazuje komerční program PGP. Je součástí projektu GNU, který v současnosti spravuje Free Software Foundation a získal velké dotace od německé vlády. GPG kompletně implementuje standard IETF pro OpenPGP, čímž dosahuje kompatibility s PGP, Veridis Filecrypt a dalšími OpenPGP-kompatibilními systémy. Aktuálně GnuPG používá kryptografický standard RFC 4880.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Multiplatformní plugin Enigmail poskytuje podporu GnuPG pro Thunderbird a SeaMonkey. Podobně Enigform poskytuje podporu GnuPG pro Firefox. Vývoj FireGPG byl ukončen 7. června 2010. Instant messaging aplikace Psi a Fire jsou schopny automaticky zabezpečit zprávy, pokud je GnuPG nainstalován a nastaven. Webový software, jako je například Horde, jej také používá.

Linux[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv základní program GnuPG využívá textové rozhraní, existují různé nádstavby využívající GUI. Podpora pro GnuPG byla integrována například do KMail a Evolution, grafických e-mailových klientů zahrnutých v KDE a GNOME, nejoblíbenějších Linuxových prostředí pracovní plochy. Existují i grafické nádstavby Seahorse pro GNOME, KGPG pro KDE nebo Kleopatra.

MacOS[editovat | editovat zdroj]

V Mac OS poskytuje poskytuje množství front-endů projekt Mac GPG v Aqua pro integraci šifrování a uchovávání klíčů a je k dispozici i instalace GnuPG prostřednictvím instalačních balíčků. Mimo to instalátor GPGTools nainstaluje všechny související OpenPGP aplikace (GPG Keychain Access), pluginy (GPGMail) a závislosti (MacPGP), aby bylo umožněno šifrování založené na GnuPG.

Windows[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 vydali G10 Code a Intervation softwarovou sadu Gpg4win, která obsahuje GnuPG pro Windows a grafickou nadstavbu Kleopatra, WinPT, Gnu Privacy Assistant a GnuPG pluginy pro Windows Explorer a Outlook. Tyto nástroje jsou zabaleny ve standardním Windows instalátoru, čímž se zjednodušuje instalace a použití GnuPG v systémech Windows.

Proces[editovat | editovat zdroj]

GnuPG šifruje zprávy pomocí páru asymetrických klíčů generovaných uživatelem GnuPG. Vzniklé veřejné klíče mohou být rozšířeny mezi ostatní uživatele různými způsoby, jako jsou například Internetové klíčové servery. Klíče se vždy musí rozšiřovat opatrně, aby nedošlo k záměně identity vlastníka klíče, při které se vlastník vydává za jinou osobu aby získal zašifrované informace. Je možné přidat kryptografický digitální podpis do zprávy, aby bylo možné ověřit zda nebyla korespondence upravena, nebo jestli je odesílatel ten za koho se vydává.

GnuPG také podporuje symetrické šifrovací algoritmy. Ve výchozím nastavení GnuPG používá symetrický algoritmus CAST5.

GnuPG nepoužívá patentovaný nebo jinak omezený software či algoritmy, jako je například IDEA používaná v PGP. (Ve skutečnosti je možné použít algoritmus IDEA v GnuPG za předpokladu, že si na to stáhnete plugin, nicméně je možné, že bude třeba zakoupit licenci v zemích, ve kterých je IDEA patentována.) Místo toho GnuPG používá množství jiných nepatentovaných algoritmů jako například:

GnuPG je hybridní šifrovací software, který používá kombinaci konvenční symetrické kryptografie pro rychlost a asymetrické kryptografie pro usnadněni bezpečné výměny klíčů, typicky použitím veřejného klíče příjemce k zašifrování symetrického klíče, který je použit jen jednou. Tento způsob provedení je součástí standardu OpenPGP a je součástí PGP od první verze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku GNU Privacy Guard na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]