Přeskočit na obsah

GNU Privacy Guard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
GNU Privacy Guard
Logo
VývojářProjekt GNU
První vydání1997
Aktuální verze2.2.43 (16. dubna 2024)
Operační systémmultiplatformní
Vyvíjeno vC
Typ softwaruKryptografický software
LicenceGPL
Webwww.gnupg.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GNU Privacy Guard (GnuPG nebo GPG) je multiplatformní software pro asymetrickou i symetrickou kryptografii. Jde o svobodný software vydaný pod licencí GPL, který ve světě otevřeného software nahrazuje komerční program PGP. Je součástí projektu GNU, který v současnosti spravuje Free Software Foundation a pro svůj rozvoj získal dotace od německé vlády. GPG kompletně implementuje standard IETF pro OpenPGP, čímž dosahuje kompatibility s PGP, Veridis Filecrypt a dalšími systémy kompatibilními s OpenPGP. Aktuálně se GnuPG řídí kryptografickým standardem podle RFC 4880.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

GnuPG využívá asymetrickou kryptografii založenou na párech klíčů (privátní a veřejný), které si každý uživatel vygeneruje. Veřejné klíče jsou šířeny veřejnou infrastrukturou PKI (Public Key Infrastructure, tj. veřejné servery s klíči). Spojení veřejného klíče s identitou uživatele je zajišťováno sítěmi důvěry, ve kterých si uživatelé veřejné klíče navzájem podepisují (viz Setkání s podepisováním klíčů). Asymetrická kryptografie umožňuje bezpečnou výměnu zpráv a vytváření elektronických podpisů.

GnuPG podporuje též symetrické šifrování, ve výchozím nastavení používá algoritmus CAST5.

GnuPG nepoužívá patentovaný nebo jinak omezený software či algoritmy, jako je například IDEA používaná v PGP (ve skutečnosti je možné použít algoritmus IDEA v GnuPG za předpokladu, že si na to stáhnete plugin, nicméně je možné, že bude třeba zakoupit licenci v zemích, ve kterých je IDEA patentována). Místo toho GnuPG používá množství jiných nepatentovaných algoritmů jako například:

GnuPG implementuje standard OpenPGP a je opensource nástupce PGP.

Platformy[editovat | editovat zdroj]

Multiplatformní plugin Enigmail poskytuje podporu GnuPG pro Thunderbird a SeaMonkey. Podobně Enigform poskytuje podporu GnuPG pro Firefox. Vývoj FireGPG byl ukončen 7. června 2010. Instant messaging aplikace Psi a Fire jsou schopny automaticky zabezpečit zprávy, pokud je GnuPG nainstalován a nastaven. Webový software, jako je například Horde, jej také používá.

Linux[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv základní program GnuPG využívá textové rozhraní, existují různé nadstavby využívající GUI. Podpora pro GnuPG byla integrována například do KMail a Evolution, grafických e-mailových klientů zahrnutých v KDE a GNOME, nejoblíbenějších Linuxových prostředí pracovní plochy. Existují i grafické nadstavby Seahorse pro GNOME, KGPG pro KDE nebo Kleopatra.

MacOS[editovat | editovat zdroj]

V Mac OS poskytuje poskytuje množství front-endů projekt Mac GPG v Aqua pro integraci šifrování a uchovávání klíčů a je k dispozici i instalace GnuPG prostřednictvím instalačních balíčků. Mimo to instalátor GPGTools nainstaluje všechny související OpenPGP aplikace (GPG Keychain Access), pluginy (GPGMail) a závislosti (MacPGP), aby bylo umožněno šifrování založené na GnuPG.

Windows[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 vydali G10 Code a Intervation softwarovou sadu Gpg4win, která obsahuje GnuPG pro Windows a grafickou nadstavbu Kleopatra, WinPT, Gnu Privacy Assistant a GnuPG pluginy pro Windows Explorer a Outlook. Tyto nástroje jsou zabaleny ve standardním Windows instalátoru, čímž se zjednodušuje instalace a použití GnuPG v systémech Windows.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku GNU Privacy Guard na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]