Carcharodontosaurinae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Giganotosaurinae)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Carcharodontosaurinae
Stratigrafický výskyt: Spodní křída

alternativní popis obrázku chybí
Giganotosaurus carolinii - replika kostry největšího karcharodontosaurina
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: teropodi (Theropoda)
Nadčeleď: Allosauroidea
Čeleď: Carcharodontosauridae
Podčeleď: Carcharodontosaurinae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carcharodontosaurinae je podčeleď obřích dravých dinosaurů (teropodů) z čeledi Carcharodontosauridae. Dle fylogenetických analýz patří dotéto skupiny 3 rody: Carcharodontosaurus, Giganotosaurus a Mapusaurus. Poslední dva jmenovaní jsou pak někdy ještě samostatně řazeni k tribu Giganotosaurini. Tito obří draví dinosauři žili zhruba před 110-90 miliony let a pravděpodobně lovili občas i ve smečkách.[1]

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006, během popisu rodu Mapusaurus, byla pro tři jihoamerické rody teropodů (giganotosaura, mapusaura a tyrannotitana) vytvořena podčeleď Giganotosaurinae. Pozdější analýzy ovšem ukázaly, že takovýto klad není monofyletický a ve skutečnosti by mohl zahrnovat pouze rody Giganotosaurus a Mapusaurus (ty jsou tzv. sesterskými taxony). V rámci Carcharodontosauridae ovšem společně s těmito dvěma rody tvoří monofyletický klad rod Carcharodontosaurus. U rodu Tyrannotitan se sice objevuje společný znak podčeledi Giganotosaurinae, ostatní znaky ovšem napovídají, že se jedná o fylogeneticky primitivnější taxon.

Tuto skutečnost podrobně popsali až paleontologové Stephen Brusatte s Paulem Serenem v roce 2008, kteří provedli podrobnou fylogenetickou analýzu kladu Carcharodontosauridae. Na základě výsledků své práce utvořili pro pokročilé karcharodontosauridy dva nové taxony: Carcharodontosaurinae, zahrnující rody Carcharodontosaurus, Giganotosaurus a Mapusaurus, a Giganotosaurini (v rámci Carcharodontosaurinae) pro výše zmíněné sesterské taxony (tj. giganotosaura a mapusaura).

Carcharodontosaurinae vs. Giganotosaurinae[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že oba klady (Carcharodontosaurinae i Giganotosaurinae) byly definovány a zahrnují jiné podtaxony, jsou teoreticky validní (taxon Giganotosaurinae by měl být podtaxonem Carcharodontosaurinae). Oba tyto taxony ovšem zároveň podléhají pravidlům ICZN (neboť se jedná o Linnéovskou hierarchii, kdy byly použity sufixy tzv. "family-level taxa", tj. "-ini", "-inae", "-idae", "-oidea"), a protože rod Carcharodontosaurus byl popsán dříve než Giganotosaurus, měla by platit podčeleď Carcharodontosaurinae.

Giganotosaurini[editovat | editovat zdroj]

Aby zůstal zachován klad zahrnující rody Giganotosaurus a Mapusaurus, definovali pro ně Sereno s Brusattem tribus Giganotosaurini.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurus.bloguje.cz/773404-smeckovy-lov-obrich-teropodu.php

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

České paleontologické fórum: Phylogeny of Allosauroidea

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Sereno P. C. & Brusatte, S. L. 2008. Basal abelisaurid and carcharodontosaurid theropods from the Lower Cretaceous Elrhaz Formation of Niger. Acta Palaeontologica Polonica 53 (1): 15-46.