Carcharodontosaurinae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCarcharodontosaurinae
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Giganotosaurus carolinii - replika kostry největšího karcharodontosaurina
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Nadčeleď Allosauroidea
Čeleď Carcharodontosauridae
Podčeleď Carcharodontosaurinae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carcharodontosaurinae je podčeleď obřích dravých dinosaurů (teropodů) z čeledi Carcharodontosauridae. Dle fylogenetických analýz patří dotéto skupiny 3 rody: Carcharodontosaurus, Giganotosaurus a Mapusaurus. Poslední dva jmenovaní jsou pak někdy ještě samostatně řazeni k tribu Giganotosaurini. Tito obří draví dinosauři žili zhruba před 110-90 miliony let a pravděpodobně lovili občas i ve smečkách.[1]

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006, během popisu rodu Mapusaurus, byla pro tři jihoamerické rody teropodů (giganotosaura, mapusaura a tyrannotitana) vytvořena podčeleď Giganotosaurinae. Pozdější analýzy ovšem ukázaly, že takovýto klad není monofyletický a ve skutečnosti by mohl zahrnovat pouze rody Giganotosaurus a Mapusaurus (ty jsou tzv. sesterskými taxony). V rámci Carcharodontosauridae ovšem společně s těmito dvěma rody tvoří monofyletický klad rod Carcharodontosaurus. U rodu Tyrannotitan se sice objevuje společný znak podčeledi Giganotosaurinae, ostatní znaky ovšem napovídají, že se jedná o fylogeneticky primitivnější taxon.

Tuto skutečnost podrobně popsali až paleontologové Stephen Brusatte s Paulem Serenem v roce 2008, kteří provedli podrobnou fylogenetickou analýzu kladu Carcharodontosauridae. Na základě výsledků své práce utvořili pro pokročilé karcharodontosauridy dva nové taxony: Carcharodontosaurinae, zahrnující rody Carcharodontosaurus, Giganotosaurus a Mapusaurus, a Giganotosaurini (v rámci Carcharodontosaurinae) pro výše zmíněné sesterské taxony (tj. giganotosaura a mapusaura).

Kostra giganotosaura na výstavě argentinských dinosaurů v Praze (2007).

Carcharodontosaurinae vs. Giganotosaurinae[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že oba klady (Carcharodontosaurinae i Giganotosaurinae) byly definovány a zahrnují jiné podtaxony, jsou teoreticky validní (taxon Giganotosaurinae by měl být podtaxonem Carcharodontosaurinae). Oba tyto taxony ovšem zároveň podléhají pravidlům ICZN (neboť se jedná o Linnéovskou hierarchii, kdy byly použity sufixy tzv. "family-level taxa", tj. "-ini", "-inae", "-idae", "-oidea"), a protože rod Carcharodontosaurus byl popsán dříve než Giganotosaurus, měla by platit podčeleď Carcharodontosaurinae.

Giganotosaurini[editovat | editovat zdroj]

Aby zůstal zachován klad zahrnující rody Giganotosaurus a Mapusaurus, definovali pro ně Sereno s Brusattem tribus Giganotosaurini.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.com/2009/03/17/773404-smeckovy-lov-obrich-teropodu/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sereno P. C. & Brusatte, S. L. (2008). Basal abelisaurid and carcharodontosaurid theropods from the Lower Cretaceous Elrhaz Formation of Niger. Acta Palaeontologica Polonica 53 (1): 15-46.