Georgij Brusilov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Georgij Brusilov
Brusilov Georgy.jpg
Narození 19. května 1884
Mykolajiv
Úmrtí 1914 (ve věku 29–30 let)
Severní ledový oceán
Rodiče Lev Broussilov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georgij Lvovič Brusilov (rusky Георгий Львович Брусилов, 1884, Mykolajiv, Ukrajina1914,? Severní ledový oceán) byl ruský polárník a badatel, který se pokoušel proplout severní ledovou cestou od východu přes Beringův průliv podél území Ruska směrem k Nové zemi a po neúspěšném pokusu se pokoušel o totéž z opačného směru z Barentsova moře směrem k Tichému oceánu. Při tomto pokusu výprava zmizela v Severním ledovém oceáně a její osud nebyl znám.

Popis cesty[editovat | editovat zdroj]

V roce 1910 se vydal na průzkum Čukotského moře. Následující rok proplul z Vladivostoku až k ústí řeky Kolymy, kde výprava musela svůj pokus vzdát a vrátit se. V roce 1912 na lodi Svatá Anna vyplul z Petrohradu, aby svůj pokus zopakoval z Barentsova moře. U břehů Jamalského poloostrova loď zamrzla a byla hnána na sever od Země Františka Josefa. Na jaře 1914 povolil Brusilov 11 mužům pod velením Valeriana Albanova opustit loď. Na lodi zůstalo jen 13 mužů. Další osud lodi i posádky zůstal celé století zahalen tajemstvím, až teprve v roce 2010 se ruským výzkumníkům podařilo najít pozůstatky výpravy na zaledněném pobřeží Země Františka Josefa.[1] Lodní deník a zprávy o plavbě přinesl Valerian Albanov. Drift od Jamalu na sever změnil představy o proudu v Karském moři. Tento drift později analyzoval Vladimír Juljevič Vize a předpověděl existenci ostrova na severovýchod od Nové země, později po něm nazvaného.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PETR, Jaroslav. Vyřešená záhada Brusilovovy expedice [online]. Český rohlas, 2010-09-24 [cit. 2015-09-25]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LOKTIONOV, A. F. Ljudi velikogo mužestva. Leningrad: [s.n.], 1964. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]