Georgi Konstantinovski

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Georgi Konstantinovski
Георги Константиновски.jpg
Narození 29. července 1930 (89 let)
Srbsko nebo Kragujevac
Alma mater Yaleova univerzita
Univerzita svatých Cyrila a Metoděje ve Skopje
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georgi Konstantinovski (v makedonské cyrilici Георги Константиновски; 29. července 1930, Kragujevac[1], Království Jugoslávie) je makedonský architekt.

Konstantinovski studoval ve Skopje a na univerzitě v Yale, kde získal magisterský titul v roce 1956. Po dostudování spolupracoval s architekty I. M. Pei, Henry Cobb a Araldo Cossuta. Jeho práce, které vznikaly v duchu brutalismu, byly oceňovány vysokými jugoslávskými i makedonskými oceněními. Mezi ně patřil např. cena 11. října (1969), třikrát ocenění jugoslávského deníku Borba (1969, 1972, 1983), ocenění BIMAS (1981 a 1995), nebo např. cena Andreje Damjanova za celoživotní dílo (1999).

Později se stal Konstantinovski děkanem Architektonické fakulty Univerzity ve Skopje a předsedou výboru pro územní plánování makedonské metropole. V současné době je členem Makedonské akademie architektury.

Mezi stavby, které navrhl ₋ a které byly zrealizovány ₋ patří například studentské koleje Goce Delčeva ve Skopje,[2] republikový archiv[3], institut inženýrství v oblasti zemětřesení, vzpomínkové centrum ASNOM v Pelincích, nebo kulturní centrum v Razlovcích. Je také jedním z kritiků projektu Skopje 2014.[zdroj?]

Reference[edit | edit source]