George Albert Boulenger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Albert Boulenger
Boulenger George 1858-1937.png
Narození 19. října 1858
Brusel, Belgie
Úmrtí 23. listopadu 1937 (ve věku 79 let)
Saint-Malo, Francie
Alma mater Svobodná univerzita v Bruselu
Ocenění člen Královské společnosti
Děti Edward George Boulenger
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Albert Boulenger (19. října 1858, Brusel, Belgie - 23. listopadu 1937, Saint-Malo, Francie) byl belgicko-britský zoolog. Proslavil se tím, že pojmenoval přes 2 000 druhů zvířat, z nichž mnozí byli ryby, plazi a obojživelníci. Kromě toho však napsal i první anglicky psanou knihu o hadech Evropy - The Snakes of Europe - v roce 1913.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Belgii, kde také vyrůstal a absolvoval školu. Po dostudování Université Libre de Bruxelles začal pracovat pro Královský belgický institut přírodních věd v Bruselu. Za tu dobu se však několikrát podíval do Přírodopisného muzea v Londýně, kam jej nakonec roku 1880 pozvali k práci. Byl mu přidělen úkol katalogizovat všechny obojživelníky, které mělo muzeum ve sbírkách. Roku 1882 se Boulenger stal prvořadým asistentem v Department of Zoology, kde setrval až do roku 1920. Tehdy odešel do důchodu, ale nadále se věnoval vědeckému bádání. Do toho spadalo především studium růží.

Byl také houslistou. Znal též mnoho jazyků; kromě angličtiny, francouzštiny a němčiny byl také velmi dobrým znalcem řečtiny a latiny, četl však také ve španělštině, italštině a příležitostně v ruštině.

Mezi jeho nejvýznamnější zoologické objevy patřil nález kaprovité ryby druhu Caecobarbus geertsii, která se vyskytuje pouze na území Demokratické republiky Kongo. Tato ryba nemá vnější oči, jelikož se vyskytuje pouze ve vodách tmavých jeskyní.

Na Boulengerovu počest byla pojmenována řada zvířat, mimo jiné i africký zemězmij Atractaspis boulengeri.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]