Gebhard I. z Mansfeldu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gebhart I. z Mansfeldu-Vorderortu
Osobní údaje
Datum narození1524
Datum úmrtí2. listopadu 1562 (ve věku 37–38 let)
Místo úmrtíBrühl
RodičeArnošt II. z Mansfeldu a Dorotea ze Solms-Lichu
Povoláníkatolický kněz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gebhard I. z Mansfeldu-Vorderortu (německy Johann Gebhard von Mansfeld-Vorderort; mezi lety 1525/1530 – 2. listopadu 1562, Frankfurt nad Mohanem) byl kolínský arcibiskup-kurfiřt. Pocházel ze šlechtického rodu Mansfeldů.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Gebhard i jeho starší bratr byli zakládajícími členy Šmalkaldského spolku. Spor mezi Gebhardem a jeho bratrem Janem Albrechtem, hrabětem z Mansfeldu-Arnsteinu (1522–1586) v roce 1546, vedl k mediaci Martinem Lutherem. [1]

V roce 1558 byl Gebhard z Mansfeldu zvolen arcibiskupem kolínské diecéze. Za jeho působení přestala být utrechtská diecéze kolínskou sufragánní diecézí a zyfflišské děkanství bylo začleněno do nově založené diecéze roermondské. [2]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jako Domherr, člen katedrální kapituly, žil v konkubinátu. Měl nejméně jedno dítě, dceru Sybillu, která se provdala v prvním manželství za Eduarda (Egbert) z Bocholtze († po roce 1590) a podruhé za Jana Eggenoye († před rokem 1616).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gebhard I von Mansfeld-Vorderort na anglické Wikipedii. 

  1. N. Weber. Smalkaldic League. In The Catholic Encyclopedia. New York, Robert Appleton Company, 1912. Retrieved August 16, 2009 from New Advent: here. Consequently, Luther was in Eisleben, his own hometown, at the time of his own death in late February of that year.
  2. Lins, J. (1908). Cologne. In The Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. Retrieved August 16, 2009 from New Advent: here.