Galerie Bernheim-Jeune

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bernheim-Jeune gallery
Bernheim Jeune, 25 Boulevard de la Madeleine, Paříž, 1910
Bernheim Jeune, 25 Boulevard de la Madeleine, Paříž, 1910
Údaje o muzeu
Stát FrancieFrancie Francie
Město Paříž
Adresa 25 Boulevard de la Madeleine, Paříž
Zakladatel Alexandre Bernheim
Založeno 1863
Zaměření umělecká galerie
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Galerie Bernheim-Jeune je jednou z nejstarších uměleckých galerií v Paříži.

Otevřena byla na Rue Laffitte v roce 1863 Alexandrem Bernheimem (1839–1915) společně s Eugènem Delacroix, Jean-Baptiste-Camille Corotem a Gustave Courbetem. Galerie několikrát změnila umístění a nakonec zůstala na pařířské Avenue Matignon. Galerii po celou dobu řídí Bernheimova rodina. Galerie propagovala realisty, umělce barbizonské školy a od roku 1874 první impresionistické a později postimpresionistické malíře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1901 Alexandre Bernheim se svými syny Jossem (1870–1941) a Gastonem (1870–1953) uspořádal první významnou výstavu obrazů Vincenta van Gogha v Paříži za pomoci uměleckého kritika Juliena Leclercqa.[1]

Od roku 1906 začal Bernheim-Jeune frères představovat díla Pierra Bonnarda, Édouarda Vuillarda, Paula Cézanna, Henri-Edmonda Crosse, Keese van Dongena, Henriho Matisse, Henriho Rousseau, Raoula Dufyho, Maurice de Vlamincka, Amedea Modiglianiho, Maurice Utrillo a Georgese Dufrénoye.

V letech 1906 až 1925 byl ředitelem galerie umělecký kritik Félix Fénéon. Přinesl do galerie umění malířů Georgese Seurata a Umberta Boccioni.[2] Galerie se stala jedním z center umělecké avantgardy. V roce 1906 začala galerie vydávat také monografie; první vydání bylo věnováno obrazům Eugèna Carrièra. V roce 1919 také začala vydávat dvouměsíční bulletin o uměleckém životě.

V roce 1922 galerie vystavovala společně díla Alice Halicke, Augusta Herbina, Pierra Hodé, Moïse Kislinga, Marie Laurencin, Henriho Lebasque, Fernanda Légera a Henriho Matisse.[3][4]

Během německé okupace za druhé světové války byl majetek galerie zabaven "Reichsleiter Rosenberg Taskforce" (Pracovní skupina Reichsleiter Rosenberg (německy: Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg neboli ERR byla organizace NSDAP, která se věnovala přivlastňování kulturních statků během druhé světové války). V roce 1941 byla jejich galerie uzavřena, obrazy byly zabaveny a budova prodána.[5] Stejně jako jiní obchodníci s uměním, jako například Paul Rosenberg, i Bernheim musel pracovat několik desítek let, aby získal zpět alespoň některé obrazy. Úkol byl ztížen tím, že během rabování zmizely z galerie dvě hlavní účetní knihy.[6] V roce 1940 rodina Bernheim-Jeune už vycítila, že se na ně a na jejich galerii nacisté zaměří a poslala asi 30 impresionistických a postimpresionistických obrazů do zámku Château de Rastignac v Dordogne uschovat. Dne 30. března 1944, prchající síly nacistických Schutzstaffel (SS) zapálily zámek poté, co bylo odvezeno pět plně naložených nákladních aut.[7] Obrazy mohly být tedy také zničeny.[8] V roce 2012 zemřel Michel Dauberville, člen rodiny Bernheimů. Vedení galerie Bernheim-Jeune se ujal jeho bratranec Guy-Patrice Dauberville, také odborník na moderní malbu a specialista na Pierra Bonnarda a Renoira. Galerie nyní vystavuje malíře a sochaře s tradicí École de Paris a umělce jako Jean Carzou, Shelomo Selinger nebo Pollès.

Ukončení galerie[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 webové stránky Bernheim-Jeune oznámily uzavření galerie.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bernheim-Jeune na anglické Wikipedii.

  1. Oxford Index
  2. Abc. Gallery.com
  3. The Frick Collection, Galerie Bernheim Jeune
  4. Transatlantic Encounters
  5. HARCLERODE, P; PITTAWAY, B. The Lost Masters: World War II and the Looting of Europe's Treasurehouses. [s.l.]: Welcome Rain Publishers, 2000. Dostupné online. S. 90–91. (anglicky) 
  6. Looted art.com
  7. Michael Johnson, Our Whitehouse in France Archivováno 4. 7. 2011 na Wayback Machine Retrieved March 21, 2011
  8. Nicholas, L. The rape of Europa: the fate of Europe's treasures in the Third Reich and the Second World War. [s.l.]: Vintage eBooks, 1995. Dostupné online. (anglicky) 
  9. fermeture [online]. [cit. 2018-10-18]. Dostupné online. (anglicky)  "Nous avons le regret d'annoncer la fermeture de la galerie Bernheim-Jeune. Les études d'œuvres attribuées à Renoir ou à Bonnard continuent." Translation to English, "We regret to announce the closure of the Bernheim-Jeune gallery. The studies of works attributed to Renoir or Bonnard continue."

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]