Gafsa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gafsa
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška297 m n. m.
StátTuniskoTunisko Tunisko
Gafsa
Gafsa
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha45 km²
Počet obyvatel111 170
Hustota zalidnění2 470,4 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.commune-gafsa.gov.tn
Telefonní předvolba76
PSČ2100
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gafsa (arabsky ڨفصة) je město v Tunisku. Nachází se ve vnitrozemí země více než 300 km jihozápadně od Tunisu. Žije v něm přibližně 111 tisíc obyvatel a je správním centrem guvernorátu Gafsa. Tvoří aglomeraci s městem El Ksar, vystavěným na opačném břehu řeky Oued Beyach. Jižně od města leží slané jezero Šot al-Džaríd a východně od něj pohoří Džebel Orbata.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Místo bylo osídleno již v mezolitu a bylo jedním z center protoberberské capsianské kultury.[1] Ve starověku město neslo název Capsa a bylo součástí Numidie, Římské říše, Geiserichova království a Byzantské říše, v roce 688 je dobyl arabský vojevůdce Ukba ibn Nafi. Bylo zde také křesťanské biskupství, které zaniklo v 9. století a stalo se titulární diecézí. Ještě koncem středověku se v okolí Gafsy hovořilo nářečím latiny. V době francouzské nadvlády byla v Gafse proslulá vojenská káznice. Za druhé světové války bylo město bombardováno a přišlo o řadu historických staveb. V lednu 1980 došlo k „událostem v Gafse“, kdy se město pokusili ovládnout odpůrci prezidenta Habíba Burgiby, podporovaní z Libye.[2] Rozsáhlé protivládní protesty se zde konaly v roce 2008 i během arabského jara 2011.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Místní Compagnie des phosphates de Gafsa patří k největším světovým producentům fosfátů.[3] V oáze se pěstuje kavylovec přepevný, datle, pistácie, olivy a meruňky.[4] Tradičním řemeslem je tkaní koberců. Gafsa je dopravním uzlem a nachází se zde mezinárodní letiště Gafsa-Ksar.

Volný čas[editovat | editovat zdroj]

Město má archeologické muzeum s antickými mozaikami. K pamětihodnostem patří Velká mešita ze 14. století, synagoga a římské lázně.[5] Sídlí zde fotbalový klub EGS Gafsa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Britannica Dostupné online
  2. Encyclopedia Dostupné online
  3. Invest in Tunisia Dostupné online
  4. Food and Agriculture Organization Dostupné online
  5. The Princeton Encyclopedia of Classical Sites Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]