GAZ-46

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
GAZ-46
MAV
GAZ 46 at Sinsheim pic2.JPG
Výrobce GAZ
Roky produkce 1954-1958[1]
Místa výroby Gorkij
Příbuzné vozy Ford GPA
Technické údaje
Délka 5070 mm
Šířka 1735 mm
Výška 1790 mm
Rozvor 2300 mm
Pohotovostní hmotnost 1770 kg
Motor
Motor zážehový čtyřválec
Objem 2,1 l
Počet válců 4
Výkon 40,5 kW
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GAZ-46, armádní označení MAV, je sovětský obojživelný automobil, který vznikl po druhé světové válce. Je to v podstatě kopie amerického vozu Ford GPA.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Během 2. světové války dodali Američané jako vojenskou pomoc na základě zákona o půjčce a pronájmu do SSSR 9500 vozidel Ford GPA. V SSSR bylo běžné, že osvědčené typy zahraničních vozidel byly kopírovány, upraveny a vyráběny bez jakékoliv licence. GAZ-46 je toho typickým příkladem. Jeho výroba začala v roce 1954 a je plně obojživelný.

Technický popis[editovat | editovat zdroj]

Základ vozu tvoří podvozek automobilu GAZ 69, který patřil v 50. letech do výzbroje všech armád Varšavské smlouvy. Vodotěsná pontonová karosérie byla svařená z ocelového plechu. V přední části byl čtyřválcový vodou chlazený zážehový motor o objemu 2,112 l. Výfukové potrubí bylo vyvedeno na pravé straně, vedle krytu motoru. Převodovka byla třístupňová s dvoustupňovou přídavnou převodovkou a speciální rozvodovkou pro pohon lodního šroubu a vodního čerpadla. Zadní náprava byla poháněna trvale a redukci bylo možné zařadit pouze při zapnutém pohonu přední nápravy. Obě nápravy byly tuhé a odpruženy listovými pery. Byly poháněny kloubovými hřídeli. Ve vodě byl automobil poháněný třílistou vrtulí. Změnu směru zajišťovalo kormidlo umístěné za lodním šroubem. V přední části karoserie byl vyklápěcí vlnolam. V zadní části karoserie byly dvě 45 l nádrže na palivo. Přední okno se dalo sklopit a v případě potřeby se dala na trubkovou konstrukci natáhnout plátěná střecha. Vozidlo mohlo přepravovat 5 osob.

GAZ-46 se objevil i ve filmu Nevera po slovensky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku GAZ-46 na slovenské Wikipedii.

  1. Andreev, Konstantin (in Russian). GAZ-46, "Avtolegendy SSSR" Nr 100, DeAgostini 2012, ISSN 2071-095X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]