Furanosa
Furanosa je souhrnný termín pro sacharidy, jejichž chemická struktura obsahuje pětičlenný cyklus skládající se ze čtyř atomů uhlíku a jednoho atomu kyslíku. Název se odvozuje od jeho podobnosti s heterocyklem furanem, cyklus furanosy však neobsahuje dvojné vazby. [1]
Strukturní vlastnosti
[editovat | editovat zdroj]Na prstenu furanosy se nachází cyklický poloacetal z aldopentosy nebo cyklický poloketal z ketohexosy.
Furanosová cyklická struktura se skládá ze čtyř uhlíků a jednoho kyslíkového atomu s anomerním uhlíkem po pravé straně kyslíku. Nejvyšší očíslovaný chirální uhlík (obvykle po levé straně kyslíku v Haworthově projekci) určuje, zda má struktura D-konfiguraci, nebo L-konfiguraci. V L-konfiguraci furanosy, substituent na nejvyšším očíslovaném chirálním uhlíku se nachází pod rovinou, a v D-konfiguraci furanosy je nejvyšší očíslovaný chirální uhlík nad rovinou.
Cyklus furanosy může mít buď alfa nebo beta konfiguraci, v závislosti na pozici anomerní hydroxylové skupiny. V D-konfiguraci furanosy, alfa konfigurace má hydroxyl směrem dolů, a beta konfigurace směřuje hydroxyl nahoru. V L-konfiguraci furanosy je tomu naopak. Typicky, anomerní uhlík prochází mutarotací v roztoku, a výsledkem je rovnovážná směs alfa-beta konfigurací.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Furanose na anglické Wikipedii.
- ↑ Reginald, Garrett; GRISHAM M., CHARLES. Biochemistry 3rd Edition. [s.l.]: Cengage Learning, 2005. ISBN 0-534-49033-6, ISBN 9780534490331.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Furanosa na Wikimedia Commons