Fumon Nakagawa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
Fumon Nakagawa
Fumon Nakagawa Roshi.jpg
Narození 1947 (70–71 let)
Kjóto
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fumon Šódžu Nakagawa róši (japonsky: 中川 正壽, Nakagawa Šódžu; * 1947) je současný zenový učitel a opat zenového kláštera v bavorském Eisenbuchu. Vystudoval filozofii a buddhologii v Tokiu. V roce 1970 byl vysvěcen na zenového mnicha školy Sótó. Jeho učiteli byli Sakai Tokugen róší a Kawase Genko róši, oba přímí žáci významného zenového mistra Kódó Sawakiho. Své mnišské vzdělání obdržel v Eiheidži, hlavním chrámu zenové školy Sótó. Nakagawa róši je nyní kaikjóši – oficiální zahraniční pověřenec školy Sótó. Je také členem řádu Interbeing založeným vietnamským zenovým mnichem Thich Nhat Hanhem.

Od roku 1979 žije v Německu, kde roku 1996 založil Daihizan Fumondži. Od roku 2006 je to první oficiální zenový klášter školy Sótó v Evropě a jeho jméno může být přeloženo jako „Hora velkého soucitu a místo univerzální brány". Klášter se nachází v přímé linii hlavního kláštera školy Sótó Eihei-dži, a sice prostřednictvím svého čestného zakladatele Mijaki Zendžiho, který je v posloupnosti po mistru Dógenovi 78. opatem kláštera Eihei-dži. Nakagawa róši není jen opatem kláštera v Eisenbuchu, ale i chrámu Šinrju-an v Tokiu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Fumon S. Nakagawa Roshi: Zen, weil wir Menschen sind. 1. Auflage. Theseus, Berlin 1997, ISBN 3-89620-116-6, 2. Auflage 2003

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fumon Shōju Nakagawa na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]