Friedrich Konrad Beilstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Friedrich Konrad Beilstein
Narození 17. února 1838
Petrohrad
Úmrtí 18. října 1906 (ve věku 68 let)
Petrohrad
Místo odpočinku Volkovo Cemetery
Alma mater Univerzita Heidelberg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Friedrich Konrad Beilstein (17. února 1838, Petrohrad18. října 1906, Petrohrad; rusky Фёдор Фёдорович Бейльштейн, Fjodor Fjodorovič Bejlštejn), byl ruskoněmecký chemik a autor Příručky organické chemie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Friedrich Konrad Beilstein se narodil v Petrohradě do rodiny s německým původem. Studoval proto na německy mluvících školách. Když mu bylo patnáct, nastoupil na Univerzitu v Heildelbergu, kde přednášel slavný chemik Robert Wilhelm Bunsen. Po dvou letech studií přestoupil na Univerzitu v Mnichově, kde byl profesorem organické chemie Justus von Liebig. Později se vrátil do Heidelbergu. Doktorát však získal až v necelých dvaceti letech na Univerzitě v Göttingenu, kde také spolupracoval s Friedrichem Wöhlerem.

Na Univerzitě v Göttingenu začal vést své vlastní přednášky a roku 1865 se zde stal externím profesorem. V roce 1866 se přestěhoval do Petrohradu a stal se zde profesorem Technického institutu, jako následovník Dmitrije Mendělejeva. Roku 1883 byl zvolen do Ruské akademie věd.

Beilstein je objevitelem Beilsteinova testu pro zjišťování halogenderivátů.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Příručka organické chemie (v originále Handbuch der organischen Chemie), 1881 - první vydání obsahovalo 1500 sloučenin na 2200 stranách, tato příručka je nyní známá jako Beilsteinova databáze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Friedrich Konrad Beilstein na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]