Freddy Quinn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Freddy Quinn
Rodné jménoFranz Eugen Helmuth Manfred Nidl
Narození27. září 1931 (91 let)
Niederfladnitz
Povolánízpěvák, cirkusový artista, filmový herec, kytarista a nahrávající umělec
OceněníHonorary Lock keeper (1981)
Zlatá ladička (1984)
Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo (1984)
Zlatá ladička (1996)
Prsten Paula Linckeho (1997)
… více na Wikidatech
Webwww.freddy-quinn-archiv.at
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Freddy Quinn, původním jménem Franz Eugen Helmut Manfred Nidl (* 27. září 1931, Niederfladnitz) je rakouský zpěvák a herec, populární zvláště v 50. a 60. letech 20. století. Byl představitelem tzv. schlager musik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Quinn se narodil v Dolním Rakousku a vyrůstal ve Vídni. Pak žil s otcem v Morgantownu v Západní Virginii v USA, ale po rozchodu rodičů se přestěhoval s matkou zpět do Vídně. Druhým manželstvím jeho matky s Rudolfem Anatolem Freiherrem von Petzem získal Quinn jméno Nidl-Petz. Na konci druhé světové války, ve svých 14 letech, odešel z domova, aby se setkal s americkými vojáky v západních Čechách. Vmísil se mezi vojáky a díky své plynulé angličtině s americkým přízvukem se mu podařilo předstírat, že má americkou státní příslušnost a v květnu 1945 byl poslán do USA s výpravou vojenských navrátilců. Cílem tohoto zvláštního útěku z Evropy bylo znovu se setkat s pravým otcem. Na Ellis Islandu, kam byl po odhalení své identity poslán, s mnoha jinými migranty, se však dozvěděl, že jeho otec už v roce 1943 zemřel při autonehodě. Byl pak okamžitě poslán zpět do Evropy. Než se však vrátil k matce do Vídně, na celý rok uvízl v Antverpách v dětském domově. Naučil se zde francouzsky a nizozemsky. Ani po návratu k matce ho však neklidná povaha neopustila. Začal se toulat po jižní Evropě a severní Africe. Nakonec se usadil v Německu, ve čtvrti St. Pauli v Hamburku. Zde začal vystupovat jako zpěvák. V roce 1954 získal první nahrávací smlouvu. Roku 1956 reprezentoval Německo v prvním ročníku Eurovize, který se konal v Luganu. Vystoupil zde s písní So geht das jede Nacht, která pojednává o nevěrné dívce. Většina jeho dalších písní je o Hamburku, nekonečném moři a osamělém životě v odlehlých zemích (Heimweh, Brennend heißer Wüstensand, Dort wo die Blumen blüh'n, Schön war die Zeit, Die Gitarre und das Meer, Unter fremden Sternen, Irgendwann gibt's ein Wiedersehn, La Paloma, Junge, komm bald wieder, Vergangen, vergessen, vorueber ad.). V 50. a 60. letech natočil též řadu filmů, v nichž ztvárňoval titulní postavu námořníka Freddyho. Občas též vystupoval na divadle a dokonce v cirkuse, s akrobatickými čísly. V 70. letech jeho sláva pohasla. Prodal 60 milionů desek a získal 17 zlatých desek.[1] Stále žije v Hamburku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Freddy Quinn na anglické Wikipedii.

  1. NDR. Die Stimme der Sehnsucht: Freddy Quinn ist 85. www.ndr.de [online]. [cit. 2017-08-22]. Dostupné online. (německy)