František Smetana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Smetana
Narození 8. května 1914
Ohnišťany, Československo
Úmrtí 25. listopadu 2004 (ve věku 90 let)
Praha, Československo
Místo pohřbení Ohnišťany
Národnost česká
Vzdělání Akademie múzických umění v Praze
Znám jako hudební interpret, hudební pedagog
Manžel(ka) Rudolfa (Dolly) Urbánková klavíristka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Smetana (8. května 1914, Ohnišťany25. listopadu 2004, Praha) byl významný český violoncellista a hudební pedagog, žijící přes 35 let v zahraničí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lásku k hudbě podchytil od svého otce, již v pěti létech hrál na housle. Jako mladého chlapce slyšel hrát profesor Karel Pravoslav Sádlo pedagog Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze. Vzal jej do Prahy a nechal vystudovat hru na violoncello na Pražské konzervatoři. František Smetana též absolvoval Akademii múzických umění v Praze, později studoval i ve Francii na École normale de musique de Paris, kde vyučovali Diran Alexanian a Pierre Fournier.

V roce 1934 (ve svých dvaceti letech) se stal s klavíristou Josefem Páleníčkem a houslistou Alexandrem Plockem spoluzakladatelem Smetanova tria. Dále založil s houslistou Bruno Bělčíkem a klavíristou profesorem AMU Františkem Rauchem Pražské trio. Byl také členem Českého noneta a Československého kvarteta.

V roce 1940 se oženil s klavíristkou Rudolfou (Dolly) Urbánkovou, s kterou pořádal společná koncertní vystoupení. Se Smetanovým triem hrál až do jeho sloučení s Českým triem v poválečném období, absolvoval s ním mnohá vystoupení a nahrál nemalo hudebních skladeb. Propagoval hlavně díla současných českých autorů.

V říjnu 1948 byl za údajnou protistátní činnost zatčen a odsouzen k půldruhému roku vězení, což mu znemožnilo návrat k pedagogické činnosti. V srpnu 1964 vycestoval s manželkou na pozvání vyučovat violoncello a komorní hudbu do Kingstonu na Jamajku. Roku 1966 přesídlil do USA, nejdříve do státu Iowa a pak do Virginie do hlavního města Richmondu, kde působil na hudební fakultě Virginia Commonwealth University. Roku 1971 obdržel americké státní občanství a titul Profesor Emeritus. Na universitě byl velmi vážen pro úspěšnou pedagogickou i hudební činnost. Vystupoval aktivně v Amatia triu a Virginia triu, které bylo později přejmenováno na Smetanovo trio. Hrál např. v Kanadě, Střední Americe, Evropě, Číně a Koreji. V roce 1980 mu zemřela manželka.

Do vlasti se natrvalo vrátil v roce 2001 a žil až do své smrti 25. 11. 2004 v Praze.[1][2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Osobnosti: František Smetana [online]. Obecní úřad Ohnišťany, okr. Hradec Králové [cit. 2011-04-28]. Dostupné online. (česky) 
  2. VALIŠ, Zdeněk. Zprávy: Zemřel violoncellista František Smetana [online]. Český rozhlas 7, Radio Praha, rev. 03.12.2004 [cit. 2011-04-28]. Dostupné online. (česky) 
  3. ŠURÁŇOVÁ, Eva. Významní čeští violoncellisté [online]. Univerzita Palackého, Filozofická fakulta, Katedra Muzikologie, Olomouc, rev. 2010 [cit. 2011-04-28]. Dostupné online. (slovensky)