František Červinka (historik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Červinka
Narození 14. ledna 1923
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 4. března 1981 (ve věku 58 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma mater Vysoká škola ekonomická v Praze
Zaměstnavatel Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Rodiče František Červinka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Červinka (14. ledna 1923 Praha4. března 1981 Praha) byl český historik a publicista.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z pražské českožidovské rodiny. Otec František Červinka byl za první republiky československým politikem a meziválečným poslancem Národního shromáždění za Československou stranu národně socialistickou.[1]

Maturoval na reálném gymnáziu v Praze. Po maturitě byl v roce 1941 totálně nasazen.[1] V letech 1945–1951 pracoval jako novinář a nakladatelský redaktor; současně studoval Vysokou školu politických a hospodářských věd. V letech 1951–1971 přednášel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (od 1960 docent). Roku 1971 byl z politických důvodů nucen odejít z univerzity i z vědeckého a kulturního života.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Zabýval se zejména českými politickými a kulturními dějinami 19. a první poloviny 20. století, problematikou moderních ideologických a politických proudů a historií české kultury v období nacistické okupace. Věnoval se popularizaci historie, zejména v časopisech Dějiny a současnost, Literární noviny a Plamen, kde ve druhé polovině 60.let obracel pozornost k ožehavým problémům novodobých dějin i k aktuálním kulturně politickým otázkám. V mládí se věnoval literární tvorbě; překládal z francouzštiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Biografický slovník českých zemí, Svazek 11, 2009, s. 61. [online]. google.cz [cit. 2014-12-16]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]