Frans Brüggen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frans Brüggen
Frans Brüggen (1969).jpg
Narození 30. října 1934
Amsterdam
Úmrtí 13. srpna 2014 (ve věku 79 let)
Amsterdam
Alma mater Amsterdamská univerzita
Conservatorium van Amsterdam
Povolání dirigent, hudební pedagog, muzikolog, vysokoškolský učitel a hudebník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franciscus ("Frans") Jozef Brüggen (30. října 1934 Amsterdam13. srpna 2014 Amsterdam) byl nizozemský dirigent, flétnista a muzikolog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 30. října 1934 v Amsterodamu. Studoval hru na příčnou i zobcovou flétnu na Amsterdam Muzieklyceum u Keese Ottena, jednoho z vůbec prvních významných zobcových flétnistů 20. století. Vedle toho studoval i hudební vědu na Amsterdamské univerzitě. V roce 1955, ve svých jednadvaceti letech, byl jmenován profesorem na Královské konzervatoři v Haagu.

Brüggen se stal propagátorem interpretace staré hudby na historické nástroje. V roce 1981 založil Orchestr 18. století (Orkest van de Achttiende Eeuw), na jehož repertoáru byla převážně hudba 18. a počátku 19. století hraná na dobové nástroje či jejich kopie. Orchestr má cca 60 členů z 22 zemí světa. Orchestr vzbudil mimořádný ohlas a jeho nahrávky získaly řadu prestižních cen.

Věnoval se rovněž dráze dirigenta. V letech 1991–1994 působil jako umělecký ředitel Nizozemského rozhlasového komorního orchestru v Hilversumu a od roku 1992 také jako stálý hostující dirigent The Orchestra of the Age Enlightenment. Řídil řadu předních světových orchestrů jako např. Royal Concertgebouw Orchestra, vídeňské filharmoniky, Tonhalle Orchestra v Curychu, The English Chamber Orchestra a mnoho dalších. Nevyhýbal se ani divadlu. Uvedl např. v Curychu ranou Mozartovu operu Mitridate, Re di Ponto, nebo Gluckova Orfea a Eurydiku v Opéra de Lyon. Vedle barokního repertoáru se zabýval také soudobou hudbou a spolupracoval s mnoha současnými hudebními skladateli.

Jako hudební pedagog a muzikolog byl hostujícím profesorem na Harvardově univerzitě a na University of California, Berkeley ve Spojených státech. Pro své žáky zkomponoval etudy pro zobcovou flétnu, které se staly základní pedagogickou literaturou pro tento nástroj.

Byl ženatý s historičkou umění Machtelt Israëls, se kterou měl dvě dcery, Zephyr a Eos.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]