Přeskočit na obsah

Francesco Buhagiar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Francesco Buhagiar
2. předseda vlády Malty
Ve funkci:
13. říjnan 1923 – 22. září 1924
Gen. guvernérLord Plumer Walter Congreve
PředchůdceJoseph Howard
NástupceUgo Pasquale Mifsud
Stranická příslušnost
ČlenstvíMaltská politická unie

Narození7. září 1876
Qrendi, Malta
Úmrtí27. června 1934
San Ġiljan, Malta
Místo pohřbeníHřbitov Addolorata, Paolo, Malta
ChoťEnrichetta Said
RodičeMichele Buhagiar Filomena Mifsud
Profesepolitik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francesco Buhagiar (7. září 1876, Qrendi27. června 1934, San Ġiljan) byl maltský politik a v letech 1923 až 1924 druhý předseda vlády Malty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Buhagiar se narodil 7. září 1876 v Qrendi na Maltě jako syn Michela Buhagiara a Filomeny Buhagiary. V roce 1901 vystudoval právo na Maltské univerzitě a zahájil svou kariéru úspěšného právníka se specializací na občanské a obchodní právo.

Po dvaceti letech advokacie se rozhodl přidat k nově vzniklé politické straně Ignazia Panzavecchia‚ s názvem Maltská politická unie (Unjoni Politika Maltija – UPM). To se mu vyplatilo, protože ve volbách v roce 1921 tato strana zvítězila a získala 14 křesel. Od října roku 1922 vykonával funkci ministra spravedlnosti a v roce 1923 nahradil Josepha Howarda na postu předsedy vlády. Tuto funkci vykonával až do roku 1924, kdy byly nové volby. V nich získala UPM pouze 10 křesel a musela vytvořit koalici s Demokratickou nacionalistickou stranou.

Poté odešel z politiky a vrátil se k právu. Byl jmenován soudcem vrchního soudu a na tomto postu setrval až do roku 1934.

Zemřel v 57 letech v důsledku komplikací s apendicitidou v nemocnici Blue Sisters Hospital. Je pohřben na hřbitově Addolorata v Paolu.

Francesco Buhagiar byl ženatý s Enrichettou Saidovou a měli spolu pět dětí. Je na něj vzpomínáno jako na velice respektovaného politika a uznávaného právníka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francesco Buhagiar na anglické Wikipedii.