Přeskočit na obsah

Demokratická nacionalistická strana (Malta, 1921-26)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Demokratická nacionalistická strana (italsky: Partito Democratico Nazionalista) byla maltská konzervativní politická strana.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Strana byla založena roku 1883 Fortunatem Mizzim a nesla název Protireformní strana (Partito Anti-Reformista). Ve stejném roce také kandidovala ve volbách do Rady vlády a získala sedm z osmi křesel.

V roce 1903 byla přejmenována na Národní stranu (Partito Nazionale) a v roce 1921 byla nahrazena Demokratickou nacionalistickou stranou, kterou založil Enrico Mizzi, aby nahradil starou stranu. Ve volbách v roce 1921 získala z 32 křesel pouze 4. O tři roky později, v roce 1924, získala 5 křesel a spojila se s Maltskou politickou unií a společně vytvořily koalici.

V roce 1926 se tyto dvě strany spojily a vytvořily Nacionalistickou stranu.

Ideologie[editovat | editovat zdroj]

Jakožto protireformní strana se snažila uchovat italštinu jako úřední jazyk a zachovat moc církve. Tyto názory byly do značné míry podporovány bohatými městskými občany. Když se v roce 1903 změnila na Národní stranu, tak především prosazovala protibritské názory. Bylo to právě v době, kdy ještě byla Malta britskou kolonií.

Demokratická nacionalistická strana si kladla za cíl podporu sociální péče, ale také si zachovala svůj závazek učinit z italštiny spolu s angličtinou úřední jazyk.

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

Volby Předseda Počet hlasů Hlasy v % Počet křesel Změna Pozice Způsob vlády
1921 Enrico Mizzi 2 465 12,0 4 - 4. místo Opozice
1924 Enrico Mizzi 4 188 17,4 5 1 4. místo Koalice

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Democratic Nationalist Party (Malta, 1921–26) na anglické Wikipedii.