Forest Stewardship Council

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Forest Stewardship Council (FSC) je značka označující výrobky, které vznikly v souladu se zásadami přírodě blízkého lesního hospodaření.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vytěžené kulatiny označené logem FSC

Certifikační systém FSC vznikl v roce 1993 z iniciativy zástupců mezinárodních ekologických organizací, velko- i maloobchodníků se dřevem, lesníků, dřevozpracujícího průmyslu, sdružení domorodých obyvatel, odborů a certifikačních organizací z celého světa. Základní myšlenkou organizace FSC je podporovat environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů celého světa, a tím napomoci chránit mizející, ohrožené a devastované světové lesy.[1]

Zajišťující organizací pro ČR je Občanské sdružení FSC ČR (dříve Pracovní skupina pro certifikaci lesů FSC v ČR). Je to nevládní nezisková organizace, která podporuje přírodě blízké lesní hospodaření prostřednictvím certifikace lesů a podniků ve zpracovatelském řetězci dřeva, propaguje jejich výrobky ze dřeva (s logem FSC) a poskytuje poradenství při certifikaci lesů a dřevozpracujících podniků podle principů FSC. Organizace vytvořila a reviduje Český standard FSC[2] pro přírodní a sociálně-ekonomické podmínky České republiky. Na tomto úkolu pracuje komise, rozdělená podle převažujícího zájmu odborníků na tři sekce (ekonomickou, sociální a ekologickou), která monitoruje certifikační proces na území České republiky a vydává elektronický magazín Dobré dřevo[3] a informační materiály pro odbornou i spotřebitelskou veřejnost. Vydala také knihu o přírodě blízkém lesním hospodaření.

Standard šetrného hospodaření[editovat | editovat zdroj]

Organizace FSC vytvořila 10 celosvětově platných principů a 56 kritérií pro lesní hospodaření. Na jejich základě jednotlivé národní pobočky FSC ve spolupráci s odborníky vytvářejí národní standardy FSC. V zemích, kde dosud nebyl vytvořen či schválen národní standard FSC, certifikují certifikační firmy na základě obecných standardů, vycházejících z mezinárodního standardu FSC. Pro Českou republiku byl již národní pobočkou FSC ČR, o.s. vytvořen Český standard FSC,[4] podle kterého se od 30. srpna 2006 certifikují lesní majetky FSC.

Proces FSC certifikace[editovat | editovat zdroj]

Certifikace FSC představuje systém jednak lesní certifikace, jednak certifikace spotřebitelského řetězce s celosvětovou působností a podporou environmentálních organizací jako WWF, Friends of the Earth nebo Greenpeace, stejně jako velkých obchodních řetězců, jako je Hornbach, IKEA, B&Q či Home Depot.[zdroj?]

1. Lesní certifikací systémem FSC se rozumí proces kontroly konkrétního lesa za účelem zjištění, zda je obhospodařován v souladu se standardem FSC. Jestliže tomu tak je, má vlastník lesa právo používat pro dřevo ze svého lesa logo, které na trhu jeho dřevo odliší od dřeva nejasného původu. V červnu 2009 bylo celkem certifikováno přes 114 milionů hektarů lesa v 82 zemích světa, z toho zhruba polovina rozlohy připadá na Evropu.

2. Prostřednictvím certifikace zpracovatelského (spotřebitelského) řetězce (C-o-C, chain of custody) je možno zaručit, že konečný výrobek pochází z lesů s certifikátem FSC. V praxi to znamená, že každý zpracovatel ve zpracovatelském řetězci od lesa k zákazníkovi musí získat certifikát FSC. To dává zákazníkovi jistotu, že kupuje výrobek z šetrně obhospodařovaných lesů.

Výrobky s logem FSC představují ve většině západoevropských zemí několik procent trhu. Prodává se více než 20 000 druhů výrobků s logem FSC. Certifikát FSC má dnes oprávnění používat přes 32 000[zdroj?] firem ve zpracovatelském řetězci (dřevozpracovatelé mající certifikát FSC).[zdroj?] Na trhu najdeme FSC certifikované hračky, nábytek, okna, dveře, schody, železniční pražce, zahradní nábytek, nábytek do domácností, kanceláří, potřeby pro kutily nebo kuchyňské náčiní. Stavějí se domy a mosty ze dřeva FSC. Velký rozmach zaznamenává výroba certifikovaného papíru a vydávání knih, časopisů a jiných publikací na FSC papíru.

FSC v Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku se ve srovnání s našimi sousedy certifikace FSC uplatňuje méně. Certifikát vlastní Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny brněnské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity, Lesy města Prahy, sdružení obecních a soukromých lesů Svitavsko a Správa Krkonošského národního parku. Certifikát FSC vlastnilo v roce 2017 211 dřevozpracujících firem,[5] a 2 % českých lesů.

Státní společnost Lesy ČR, která vlastní velkou část lesů, tento certifikát nemá. I přes výzvy přejít ze staršího certifikátu PEFC na FSC se jim brání.[6] Mnoho českých nábytkářů tak dováží dřevo ze zahraničí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Czech FSC [online]. [cit. 2015-12-23]. Dostupné online.  
  2. Český standard FSC
  3. Dobré dřevo
  4. Český standard FSC
  5. FSC certifikace [online]. [cit. 2015-12-23]. Dostupné online.  
  6. BIBEN, Martin. O zpracované české dřevo přestává být za hranicemi zájem. Škodí mu hlavně zastaralé osvědčení kvality. Hospodářské noviny. 2017-07-14. Dostupné online [cit. 2017-07-14]. (cs-CZ) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]