Florian Schneider

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Florian Schneider
Florian Schneider.JPG
Rodné jméno Florian Schneider-Esleben
Narození 7. dubna 1947 (72 let)
Düsseldorf
Alma mater Robert-Schumann-Hochschule Düsseldorf
Rodiče Paul Schneider-Esleben
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Florian Schneider-Esleben (* 7. duben 1947, Düsseldorf) je hráč na syntezátory a skladatel německé electro skupiny Kraftwerk. Je synem německého architekta Paula Schneidera, který byl projektantem několika německých letišť.

Ve druhé polovině 60. let 20. století se Florian Schneider na düsseldorfské konzervatoři spřátelil s Ralfem Hütterem, se kterým a několika dalšími hudebníky založili skupinu Organisation. Roku 1970 skupina vydala své jediné album Tone Float a brzy poté se rozpadla. Ralf a Florian založili svou skupinu Kraftwerk, v rámci které se proslavili.

Profesionální život[editovat | editovat zdroj]

Spolu s Ralfem Hütterem se stali jádrem a mozkem skupiny Kraftwerk, která významně přispěla k rozvoji elektronické hudby. Mnohé hudební styly a skupiny z Kraftwerk přímo i nepřímo vycházely. Jejich hudba (spolu s Tangerine Dream a Jeanem Michellem Jarre) dala impuls k odstartování elektronické revoluce v populární hudbě na počátku 80. let (Depeche Mode, OMD, Human League, Duran Duran a mnoho dalších). Tvorba Kraftwerk v nezanedbatelné míře určila, kterým směrem se bude ubírat vývoj směrů jako jsou techno, house, hip-hop, ambient a electro.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

David Bowie věnoval na svém albu Heroes jako poctu Florianovi skladbu V-2 Schneider.

Florian Schneider dnes žije v Meerbusch-Büderich nedaleko Düsseldorfu a má dceru Lisu, která se narodila na počátku 90. let[1].

Odchod z Kraftwerk[editovat | editovat zdroj]

Na jaře 2008 nebyl Florian zařazen na koncertní tour, na jehož místo přišel video technik Stefan Pfaffe. Situace kolem Schneiderovy nepřítomnosti nebyla dlouho vyřešena. Nakonec bylo v listopadu téhož roku zveřejněno prohlášení, že Florian opustil skupinu po téměř 40 letech. V současnosti pracuje na jiných hudebních projektech (např. ATOMTM německého hudebníka Uwe Schmidta, známějšího jako Señor Coconut).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BUSSY, Pascal. Kraftwerk: Man, Machine and Music. [s.l.]: SAF Publishing Ltd, 2004. ISBN 0946719705. S. 222. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]