Přeskočit na obsah

Firmicutes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxFirmicutes
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
KmenFirmicutes
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Firmicutes (z latiny: firmus-silný a cutis-kůže, resp. buněčná stěna), podle nového názvosloví Bacillota[1][2], je kmen bakterií, z nichž je většina grampozitivních a jen několik zástupců, jako je např. Mycoplasma, postrádá buněčnou stěnu. Některé mohou mít gramnegativní reakci (Megasphaera, Pectinatus, Selenomonas, Zymophilus), ale to je způsobeno vnější pórovitou membránou navíc. Původně oddělení Firmicutes zahrnovalo všechny grampozitivní bakterie, ale dnes se k nim neřadí aktinobakterie. Firmicutes mají kulaté buňky (koky) nebo tyčinky.

Mnoho Firmicutes produkuje endospory, které jsou odolné k vyschnutí a mohou přežít extrémní podmínky. Nachází se v rozličných prostředích a některé z nich jsou patogeny. Tzv. heliobakterie dokonce ovládají proces fotosyntézy. Některé se nachází i v střevě, a tvrdí se o nich, že mají vliv na obezitu.[3]

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Skupina je tradičně dělena na třídy: Clostridia (klostridia), jež jsou anaerobní, Bacilli, které jsou obligátní či fakultativně aerobní, třetí třídou jsou Mollicutes. Zdá se, že první dvě třídy jsou parafyletické či polyfyletické. Systém může mít např. tuto podobu:[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OREN, Aharon; GARRITY, George M. Valid publication of the names of forty-two phyla of prokaryotes. International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology [online]. 2021-10-20 [cit. 2024-03-25]. Roč. 71, čís. 10. DOI 10.1099/ijsem.0.005056. PMID 34694987. (anglicky) 
  2. LPSN. Domain Bacteria. Dostupné online (anglicky)
  3. Ley RE, Turnbaugh PJ, Klein S, Gordon JI. Microbial ecology: human gut microbes associated with obesity. Nature. 2006 Dec 21;444(7122):1022-3.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]