Tyčinky (bakterie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tvary bakterií

Tyčinkovité bakterie (rod-shaped bacteria) jsou bakterie (či archebakterie) tvaru „tyčky“. Někdy se označují jako bacily (bacilli), ale ve skutečnosti jsou Bacilli rovněž třídou kmene Firmicutes. Příkladem tyčinkovitých bakterií je v podstatě celý kmen Firmicutes (rody Bacillus, Clostridium), tyčinkovitá však je i namátkou třeba bakterie Escherichia coli či Vibrio vulnificus.

Tvar tyčinek[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv většina bakterií se vyznačuje rovnými tyčinkami (Escherichia coli)[1], známe i různé jiné druhy tyčinek, charakteristické pro určité bakterie. Například velmi krátké tyčinky (rovněž zvané kokobacily) má Kingella, štíhlé tyčinky má Mycobacterium tuberculosis, naopak robustní Lactobacillus, rozštěpené tyčinky naleznene u bakterie rodu Bifidobacterium.[1]

Pokud jsou buňky tyčinek uspořádané po dvou, říká se těmto útvarům diplobacily (diplobakterie). Pokud jich je více, jsou to streptobacily (streptobakterie). Někdy však tvoří palisády, kdy jsou jednotlivé buňky přimknuté k sobě svou delší stranou.

Spirálovité tyčinky[editovat | editovat zdroj]

Speciálním typem tyčinkovitých bakterií jsou různé prohnuté a spirálovité buňky.[1] Rohlíčkovitý tvar mají například bakterie rodu Vibrio, hrubé spirály (spirily) nalezneme u rodu Spirilla, spirálovitý tvar mají také spirochéty, tvořící dokonce samostatný svérázný kmen bakterií.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo tyčinka ve Wikislovníku

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c VOTAVA, Miroslav. Lékařská mikrobiologie obecná. [s.l.]: Neptun, 2001. 

Související články[editovat | editovat zdroj]