Filip Cenek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
doc. MgA. Filip Cenek
Narození 25. března 1976 (43 let)
Jeseník
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Filip Cenek (* 25. března 1976 Jeseník) je český výtvarný umělec a od roku 2019 děkan Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Filip Cenek je vyučen promítačem. Po sportovní škole a všeobecném gymnáziu v Jeseníku absolvoval Fakultu výtvarných umění v Brně, Ateliér video Keiko Sei. Na FAVU zůstal jako pedagog Kabinetu video, kde od roku 2003 vyučuje předměty spojené s produkcí a recepcí pohyblivých obrazů. Od roku 2008 působí jako odborný asistent v Ateliéru intermédia Václava Statila.

V 90. letech se zabýval teorií a praxí nelineárních příběhů a narací v digitálním prostředí (zejména paradoxem spojení „interaktivní příběh“), od roku 1998 se v různých spolupracích věnuje animaci a živému obrazu (především ve vztahu k neostrosti, nečitelnosti a chybění jako tvořivému potenciálu).[1] Za práce v oblasti vizuálních médií obdržel v roce 2004 Vývojový grant Tranzit. V roce 2006 vyšel u dánsko-amerického vydavatelství Errant Bodies, zaměřeného na současnou experimentální hudbu a její přesahy do výtvarného umění, DVD disk Carpets Curtains, dokumentující koncertní spolupráci s hudebníkem Ivanem Palackým.[2] Během postgraduálního pobytu v Centru audiovizuálních studií FAMU v Praze se věnoval (pod pseudonymem VJ Věra Lukášová) aktualitě obrazu (vjing) a tvorbě improvizovaných re-editů z nalezených fotografií a zvuků, směřující ke specifické audiovizuální revizi vzpomínání a imaginarity (živé kino).

Za práce získal Cenu Josefa Hlávky. Je spoluorganizátorem brněnského festivalu New New! a jedním z kurátorů sekce Theatre Optique studentského Fresh Film Festu. V roce 2006 spoluzaložil elektronickou skupinu Midi lidi, ve které se společně s Janem Šrámkem a Magdalenou Hrubou podílel na její vizuální podobě (do léta 2010). Je zastoupen ve Sbírce moderního a současného umění Národní galerie v Praze, Sbírce Marek a v několika zahraničních filmotékách. Občasně se prezentuje na výstavách současného umění a festivalech (Centre Pompidou v Paříži, EMAF v Osnabrucku, NIVAF v Naganu, Parker’s Box v New Yorku, Metrónom v Barceloně, TransFusion v Hamburku, SPOR v Aarhus a v dalších).

V roce 2011 byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Mezinárodní porotu přesvědčil „sebejistým převedením pohyblivého obrazu, plastických elementů a dalšího vizuálního materiálu do komplexní instalace, která vtáhne diváka, ale odmítá rychlou interpretaci. Tato pracovní dvojznačnost významu a rezistence narativní jistoty působí svěže a odvážně“.[3][4]

V únoru 2019 se stal děkanem Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Blažíček, Martin. Rozumění na půl slova. Metoda čtení tvorby Filipa Cenka. In: Kulturní čtrnáctideník A2, 29. 10. 2009 (č. 22), str. 11. ISNN 1803-6635.
  2. Kouba, Karel. Ticho plné chyb. In: Kulturní týdeník A2, 1. 3. 2006 (č. 9).
  3. Společnost Jindřicha Chalupeckého, cjch.cz, online. www.cjch.cz [online]. [cit. 2012-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-10-16. 
  4. Cena Jindřicha Chalupeckého, respekt.cz, online
  5. V čele Fakulty výtvarných umění VUT v budoucnu stane Filip Cenek [online]. Vutbr.cz, 2018-12-12 [cit. 2019-06-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]