Filfla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Filfla
Filfla a sousední Filfoletta z útesu Dingli (ze severozápadu)
Filfla a sousední Filfoletta z útesu Dingli (ze severozápadu)
Mapa ostrova Filfla
Lokalizacejižně od souostroví Malta, Středozemní moře
StátMaltaMalta Malta
Topografie
Rozloha0,06 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka0,33 km
Šířka0,16 km
Nejvyšší vrchol (60 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel0
Hustota zalidnění0 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filfla je malý, skalnatý, neobydlený ostrůvek ležící asi 5 km jižně od zbytku souostroví Malta ve Středozemním moři. Geopoliticky je součástí republiky Malta. Je nejjižnějším bodem Maltské republiky.[1] Má se za to, že jméno pochází z arabského slova filfel, které znamená černý pepř.

Životní prostředí[editovat | editovat zdroj]

Filfla má rozlohu pouhých 6 ha a je to vlastně 60 m vysoká, rozpadající se vápencová plošina obklopená skalnatými útesy. Trvale zde hnízdí tři druhy mořských ptáků - buřňáček malý v počtu 5 000 - 8 000 párů, buřňák šedý severoatlantský v počtu asi 200 párů a racek středomořský v počtu přibližně 130 párů. Ostrov tak získal ochranný status Významné ptačí území[2]. Žijí zde také endemické ještěrky druhu ještěrka maltská (Podarcis filfolensis) a hlemýždi (Lampedusa imitatrix gattoi). Nalezneme zde také divoce rostoucí pórek vysoký až 2 m. Přístup na ostrov je proto možný pouze pro vzdělávací nebo vědecké účely a návštěvníci musí předem získat povolení od ministerstva odpovědného za životní prostředí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedinou známou trvalou stavbou na ostrově byla kaple postavená uvnitř jeskyně v roce 1343, která však byla zničena zemětřesením v roce 1856, kdy se také potopila část ostrova. Mapa Malty datovaná před rok 1798 ukazuje pevnost, maják a klášter s kaplí.[3]

Až do roku 1971 používalo ostrov britské Královské námořnictvo a letectvo Royal Air Force jako cvičný terč. Ostrov se stal ptačí rezervací v roce 1980, vyhlášení rezervace bylo spojeno se zákazem rybolovu do vzdálenosti 1 námořní míle od pobřeží, a to i kvůli možnému nebezpečí nálezu nevybuchlé munice z předchozího období. Tento zákaz byl odvolán v roce 1990.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Topography and Flora of the Satellite islets surrounding the Maltese Archipelago" - Arnold Sciberras, Jeffrey Sciberras, 2010
  2. Filfla Islet [online]. BirdLife International, 2013 [cit. 2013-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. DALLI, Kim. ‘Napoleon’ map gives a tantalising clue to the past. Times of Malta. 28 April 2015. Dostupné online [cit. 29 April 2015]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]