Comino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Comino
Kemmuna (Maltština)
Mapa maltských ostrovů, zvýrazněné Comino
Mapa maltských ostrovů, zvýrazněné Comino

Mapa maltských ostrovů, zvýrazněné Comino
Lokalizacejižně od Sicílie, Středozemní moře
StátMaltaMalta Malta
Topografie
Rozloha3 km²
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Modrá laguna (Comino)

Comino, maltsky Kemmuna, je menší ostrůvek, jeden ze skupiny ostrovů ve Středozemním moři, náležející republice Malta. Nachází se také v Regionu Gozo.

Comino má rozlohu pouhé 3 km² a jen tři stálé obyvatele poté, co čtvrtý zemřel v roce 2017. Na ostrůvku, kde nejsou žádné dopravní prostředky, je jen malý hotel a penzión, otevřený během turistické sezóny. Kromě chovu koz a ovcí se zde v menší míře pěstuje víno a chovají včely.

Životní prostředí[editovat | editovat zdroj]

Z geologického hlediska je ostrov krasové povahy, v krajině převažuje keřovitý porost. Byly provedeny lokální pokusy o omezené zalesňování borovicemi. Na písečných dunách v oblasti zátoky Santa Maria se zachovaly některé formy původní vegetace, včetně rostlin rodu drmek a keřů nebo stromů tamaryšků. Ostrov byl zařazen mezi Významná ptačí území (IBA), protože zde pravidelně hnízdí 50–80 chovných párů buřňáků středomořských.[1]

Cestovní ruch a filmový průmysl[editovat | editovat zdroj]

Modrá laguna s lodi a Cominottem v pozadí

Mezi Cominem a přilehlými ostrůvky Cominotto (maltsky: Kemmunett) leží průhledné, azurové vody Modré laguny (maltsky: Bejn il-Kmiemen, překladem doslova mezi Cominami“). Tato malebná laguna s bílým písčitým dnem a bohatým podmořským životem je denně navštěvována velkým počtem turistů a výletních lodí. Patří mezi oblíbená místa pro potápěče, šnorchlery a plavce. Dalšími plážemi na Cominu jsou pláž v Zátoce Sv. Panny Marie (maltsky: Ramla ta Santa Marija) a pláž v zátoce St. Mikuláše (maltsky: Bajja San Niklaw).

Comino je také velmi oblíbeným místem pro filmaře. Objevuje se ve filmech Troja nebo Hrabě Monte Christo (z roku 2002), kde vystupuje jako známá Pevnost If (vězení).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Comino Island [online]. BirdLife International, 2013 [cit. 2013-08-07]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]