Comino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Comino
Kemmuna (Maltština)
Mapa maltských ostrovů, zvýrazněné Comino
Mapa maltských ostrovů, zvýrazněné Comino
EU location MLT.png
Lokalizace jižně od Sicílie, Středozemní moře
Stát MaltaMalta Malta
Topografie
Rozloha 3 km²
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Modrá laguna (Comino)

Comino, maltsky Kemmuna, je jedním z ostrovů souostroví Malta ve Středozemním moři a zároveň i součástí republiky Malta.

Comino má rozlohu pouhých 3 km², stálý obyvatelé jsou asi 3. Na ostrůvku, kde neexistují žádné dopravní prostředky, je malý hotel a penzión, otevřený jen během turistické sezóny. Mimo několika koz a ovcí se v malé míře pěstuje víno a sbírá se med a včelí vosk.

Životní prostředí[editovat | editovat zdroj]

Geologicky je ostrov krasové povahy, v krajině převažuje keřovitý porost. Byly provedeny lokální pokusy o omezené zalesňování borovicemi. Na písečných dunách v oblasti zátoky Santa Maria se zachovaly některé formy původní vegetace, včetně rostlin rodu drmek a keřů nebo stromů tamaryšků. Ostrov byl zařazen mezi Významná ptačí území (IBA), protože podporuje 50-80 chovných párů druhu buřňáků středomořských.[1]

Cestovní ruch a filmový průmysl[editovat | editovat zdroj]

Modrá laguna s lodi a Cominottem v pozadí

Mezi Cominem a přilehlými ostrůvky Cominotto (maltsky:Kemmunett) leží průhledné, azurové vody Modré laguny (maltsky: Bejn il-Kmiemen, doslova "Mezi Cominos). Tato malebná laguna s bílým písčitým dnem a bohatým podmořským životem je navštěvována velkým množstvím turistů a výletních lodí denně. Patří mezi oblíbená místa pro potápěče i pro šnorchlery a plavce. Dalšími plážemi na Cominu jsou pláž v Zátoce Sv. Panny Marie (maltskyː Ramla ta Santa Marija) a pláž v zátoce St. Mikuláše (maltsky:Bajja San Niklaw).

Comino je také velmi populárním místem pro filmaře. Objevuje se ve filmech Troja nebo Hrabě Monte Christo (z roku 2002), kde vystupuje jako známá pevnost (vězení) D'If.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Important Bird Areas factsheet [online]. BirdLife International, 2013 [cit. 2013-08-07]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]