Přeskočit na obsah

Marsaskala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marsaskala
Wied il-Għajn, M'Skala
Marsaskala – znak
znak
Marsaskala – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátMaltaMalta Malta
Marsaskala na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha5,4 km²
Počet obyvatel12 134 (březen 2014)
Hustota zalidnění2 247 obyv./km²
Správa
Oficiální webmarsaskala.lc.com.mt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marsaskala, dalším jménem M'Scala nebo Wied il-Ghajn, je město na jihovýchodě ostrova a státu Malta v Jihovýchodním regionu. Vyrostlo kolem malého přístavu na konci dlouhého úzkého zálivu Marsaskala Bay, který je také známý jako Marsaskala Creek. V březnu roku 2014 mělo celkem 12 134 obyvatel[1], ale v létě se počet zvětší na přibližně 20 000.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Strážní věž Saint Thomas Tower
Strážní věž Mamo Tower

Člověk obýval tuto oblast již před tisíci lety, jak o tom svědčí několik archeologických nálezů v různých částech Marsaskaly. Jedny z nejstarších pozůstatků jsou rovnoběžné linie, koleje vyryté nebo vyježděné ve skalnatém terénu, či přímo ve skále. Tyto koleje se vyskytují na několika místech na Maltě a často vedou přímo do moře, kde ještě dále pokračují pod vodní hladinou. V současné době stále přetrvávají nejistoty a diskuze o době vzniku a způsobu, jakým byly vybudovány. Obecná shoda panuje pouze v tom, že by sloužily pro přepravu těžkých břemen z jednoho místa na druhé. (Více podrobností v článku Clapham Junction).

Dochovaly se zde zbytky raně křesťanských katakomb i pozůstatky osídlení z období říše Římské - zbytky římské vily přímo v Marsaskale a náznaky, že již římané používali zdejší přístav. Pozůstatky římských lázní byly nalezeny v poli na il-Gżira, skalním poloostrově za hotelem Jerma Palace.

V roce 1614 přistálo v Marsasakale 60 osmanských vojenských lodí přepravující 6 000 vojáků, kteří zaútočili na jih Malty. Ačkoli rozhodující bitva přinesla křesťanským obráncům vítězství, strach a děsivé vzpomínky na Velké obležení Malty v roce 1565 přiměly Malťany k budování řady obranných věží a pevnůstek, které měly za úkol oslabit zranitelnost ostrova vůči útokům z moře. První z nich byla věž Wignacourt Tower, postavená v roce 1610, která je nyní nejstarší přežívající strážní věží na Maltě. Byla financována velmistrem Alofem de Wignacourtem a je první z řady Wignacourtových věží chránících pobřeží Malty proti nájezdníkům.[2]. Například věž St Thomas Tower byla používána pro vojenské účely až do 19. století a byla nedávno restaurována.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.webcitation.org/6ZSEwl5UZ%7Carchivedate=21[nedostupný zdroj] June 2015|date=16 May 2014
  2. SPITERI, Stephen C. St. Thomas Tower and Battery [online]. [cit. 2014-08-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]