Felix Wankel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Felix Wankel
Narození 13. srpna 1902
Lahr
Úmrtí 9. října 1988 (ve věku 86 let)
Heidelberg
Povolání vynálezce, inženýr a politik
Ocenění Bavorský řád za zásluhy
Velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
Medaile Johna Priceho Wetherilla
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
NSU Spider s Wankelovým motorem
Bývalá budova Technische Entwicklungsstelle (TES) v Lindau

Felix Heinrich Wankel (13. srpna 1902, Lahr9. října 1988, Heidelberg) byl německý mechanik a konstruktér. Je po něm pojmenován Wankelův motor.

Felix Wankel byl konstruktér bez vyššího vzdělání. Zabýval se problémem utěsnění strojních částí, které se pohybují v prostředí s vysokým tlakem a teplotou. Navzdory nedostatku vzdělání se v tomto oboru stal specialistou.

V období mezi první a druhou světovou válkou vybudoval v Lindau soukromou dílnu. Z ní později vznikl skutečný závod Wankel-Versuchs-Werkstätten (Wankelovy pokusné dílny). V tomto závodě probíhal ve spolupráci s leteckým ústavem během druhé světové války vývoj rozvodových posouvačů leteckých motorů. Rotační posouvač, který Wankel navrhl, umožňoval lepší plnění motoru a zvýšení jeho otáček a výkonu. Konec války a pokles zájmu o pístové spalovací motory v letectvu byl příčinou přerušení vývoje.

Wankel se zabýval i motory s rotujícími písty, které rovněž čelí těžkostem souvisejícím s utěsněním jejich pístů v bloku motoru. Dokladem jeho zájmu jsou patenty z let 1929 a 1934. Koncem druhé světové války byl Wankelův závod zničen.

Za několik let po válce byl za podpory Sdružení německých průmyslníků vybudován ve městě Lindau nový ústav a Wankel byl pověřen jeho vedením. Od roku 1951 spolupracoval Wankelův ústav a firma NSU Motorenwerke. Výsledkem společného vývoje je i Wankelův motor.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Felix Wankel na německé Wikipedii a Felix Wankel na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ulrich Ch. Knapp: Wankel auf dem Prüfstand. Ursprung, Entwicklung und Niedergang eines innovativen Motorenkonzeptes (= Schriftenreihe: Cottbuser Studien zur Geschichte von Technik, Arbeit und Umwelt, Band 28). Waxmann, Münster [u. a.] 2006, ISBN 978-3-8309-1637-6.
  • Marlon Poggio: Felix Wankel – ein Wegbereiter des Nationalsozialismus in Baden? Zu seiner Rolle in der Wehrjugenderziehung in Heidelberg und in der Lahrer Notgemeinschaft. In: Die Ortenau 88 (2008), S. 481–498.
  • Marcus Popplow: Felix Wankel. Mehr als ein Erfinderleben. Sutton-Verlag, Erfurt 2011, ISBN 978-3-86680-763-1.
  • Kurt Möser, Dankwart Eiermann, Klaus-Dieter Eichler, Manfred Konrad: Felix Wankel − Einteilung der Rotations-Kolbenmaschinen. Faksimile und Kommentarband. Pagma Verlag, Nürnberg 2011, ISBN 978-3-9810758-3-0.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]