Federico Barocci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Federico Barocci
Narození 1535
Urbino
Úmrtí 30. září 1612 (ve věku 76–77 let)
Urbino
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Federico Barocci, vlastním jménem Federico Fiori, známy jako Baroccio, Barozzi, Fiori da Urbino (1528, Urbino, Itálie30. září 1612, Itálie) byl italský malíř.

Narodil se v rodině sochaře Ambrogia Barocciho, od kterého dostal své první malířské vzdělání. Později studoval u francouzského malíře Melozzia da Forlì a u Battistu Franca. Roku 1548 se přestěhoval do Říma v Itálii, kde se věnoval zejména kopírování Raffaelových děl. Slávu si však získal až po návratu do rodného Urbina, kde ho očarovaly díla Antonia da Correggia, díky tomu se stal jeho vynikajícím následovníkem. V roce 1560 se opět vydal do Říma, tentokrát už jako poměrně známý malíř, a tam dostal spolu s Federicom Zuccarim nabídku vyzdobit malbami některé místnosti vatikánského Belvedera, ale pro náhlou nemoc tuto práci nedokončil.

Po uzdravení pracoval na výzdobě dómu v Perugii a kostela v Urbine. Dostal pozvání na královský dvůr od florenského velkovévody císaře Rudolfa II. a krále Filipa II., ale ani jedno z nich nepřijal a místo toho zůstal až do smrti ve svém rodišti, kde neměl nouzi o zakázky. Jeho díla se doposud nacházejí v různých italských kostelech, ale taky v různých muzeích v Bruselu, Madride, Drážďanech, Mnichově, Petrohradě, Turíně a v mnohých dalších.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Federico Barocci na slovenské Wikipedii.