Fanny Mendelssohnová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fanny Mendelssohnová
Fannymendelssohn-improved.jpg
Narození 14. listopadu 1805
Hamburk
Úmrtí 14. května 1847 (ve věku 41 let)
Berlín
Příčina úmrtí krvácení do mozku
Místo pohřbení Berlín
Manžel(ka) Wilhelm Hensel (od 1829)
Děti Sebastian Hensel
Rodiče Abraham Mendelssohn Bartholdy a Lea Mendelssohn Bartholdy
Příbuzní Rebecka Lejeune Dirichlet, Felix Mendelssohn-Bartholdy[1][2][3] a Paul Mendelssohn Bartholdy (sourozenci)
Paul Hensel a Kurt Hensel (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fanny Mendelssohnová, provdaná Fanny Henselová (14. listopad 1805, Hamburk - 14. květen 1847, Berlín) byla německá klavíristka a hudební skladatelka, nejstarší sestra a blízká důvěrnice skladatele Felixe Mendelssohna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fanny se v dětství jevila stejně talentovaná jako její bratr, obě děti tedy dostaly stejného učitele hudby. Felix vždy připouštěl, že jeho sestra je lepší klavíristkou než on a v hudebních otázkách se s ní radil až do svého odchodu z domova. O Fanny se říkalo, že ve 13 letech uměla celý Bachův "Dobře temperovaný klavír" nazpaměť. Oba si zůstali velmi blízcí a smrt Fanny v květnu 1847 výrazně přispěla k tomu, že Felix zemřel o pouhých šest měsíců později.

Fanny se v roce 1829 vdala za pruského dvorního malíře Wilhelma Hensela. Spolu s ním v letech 1839-1840 cestovala po Itálii. Po smrti své matky v roce 1842 převzala vládu nad domem Mendelssohnů v Berlíně. Ten se pod jejím vedením stal místem koncertů a společenských setkání.

Napsala asi 500 skladeb, 120 z nich pro klavír, většina však zůstala v rukopise. Šest jejích písní vyšlo pod Felixovým jménem. I stylově si totiž byli s bratrem blízcí.

Její syn Sebastian napsal biografii rodiny Mendelssohnů, která je z velké části založena na denících a dopisech Fanny. Ty poskytují velké množství informací zejména o jejím bratrovi Felixovi.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]