Fallen Astronaut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fallen Astronaut

Fallen Astronaut
Autor Paul Van Hoeydonck
Rok vzniku 1971
Výška 8,5 cm
Materiál hliník
Umístění Mons Hadley
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fallen Astronaut je asi 8 cm velká hliníková soška astronauta ve skafandru umístěná na Měsíci. Sochu vytvořil belgický umělec Paul Van Hoeydonck po setkání s astronautem Davidem Scottem. Ten vyzval Van Hoeydoncka, aby vytvořil malou sochu, která by připomněla ty astronauty, kteří v souvislosti s výzkumem vesmíru přišli o život. Pro sochu bylo určeno několik omezení, musela být lehká a pevná, z materiálu, který vydrží extrémní podmínky na Měsíci a nesměla mít pohlavní, ani etnické znaky. V souvislosti se Scottovým přáním zabránit komercionalizaci vesmíru nemělo být zveřejněno Van Hoeydonckovo jméno.

Fallen Astronaut je pravděpodobně jediným uměleckým dílem umístěným na povrchu Měsíce.

Plaketa se jmény[editovat | editovat zdroj]

V roce 1971 umístila na povrch Měsíce sochu posádka Apolla 15 spolu s plaketou na niž byla uvedena jména osmi amerických astronautů a šesti sovětských kosmonautů, kteří zahynuli v souvislosti s kosmickým výzkumem. Jsou to:

Velitel mise Apollo 15 David Scott poznamenal, že na plaketě bohužel chybí jména dvou sovětských kosmonautů, Valentina Bondarenka a Grigorije Neljubova, o jejichž úmrtí nebyly v důsledku sovětského embarga informace.

Na plaketě nejsou uvedena ani jména dvou amerických astronautů, kteří zemřeli v roce 1967. Michael James Adams a Robert Henry Lawrence, Jr. Jsou ale uvedeni na Space Mirror Memorial.