Fallen Astronaut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fallen Astronaut
Fallen Astronaut
Fallen Astronaut
Základní údaje
AutorPaul Van Hoeydonck
Rok vzniku1971
Popis
Výška8,5 cm
Materiálhliník
Umístění
UmístěníMons Hadley
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fallen Astronaut je asi 8 cm velká hliníková soška astronauta ve skafandru umístěná na Měsíci. Sochu vytvořil belgický umělec Paul Van Hoeydonck po setkání s astronautem Davidem Scottem. Ten vyzval Van Hoeydoncka, aby vytvořil malou sochu, která by připomněla ty astronauty, kteří v souvislosti s výzkumem vesmíru přišli o život. Pro sochu bylo určeno několik omezení, musela být lehká a pevná, z materiálu, který vydrží extrémní podmínky na Měsíci a nesměla mít pohlavní, ani etnické znaky. V souvislosti se Scottovým přáním zabránit komercionalizaci vesmíru nemělo být zveřejněno Van Hoeydonckovo jméno.

Fallen Astronaut je pravděpodobně jediným uměleckým dílem umístěným na povrchu Měsíce.

Plaketa se jmény[editovat | editovat zdroj]

V roce 1971 umístila na povrch Měsíce sochu posádka Apolla 15 spolu s plaketou na niž byla uvedena jména osmi amerických astronautů a šesti sovětských kosmonautů, kteří zahynuli v souvislosti s kosmickým výzkumem. Jsou to:

Velitel mise Apollo 15 David Scott poznamenal, že na plaketě bohužel chybí jména dvou sovětských kosmonautů, Valentina Bondarenka a Grigorije Neljubova, o jejichž úmrtí nebyly v důsledku sovětského embarga informace.

Na plaketě nejsou uvedena ani jména dvou amerických astronautů, kteří zemřeli v roce 1967. Michael James Adams a Robert Henry Lawrence, Jr. jsou ale uvedeni na Space Mirror Memorial.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]