Grigorij Něljubov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Grigorij Něljubov
Narození31. března 1934
Porfirivka
Úmrtí18. února 1966 (ve věku 31 let)
Mikhaylovsky District, Primorsky Krai
Příčina úmrtíželezniční nehoda
Místo pohřbeníPřímořský kraj
Alma materVyšší vojenský letecký institut v Jejsku
Povoláníobjevitel a pilot
OceněníŘád rudé hvězdy
medaile Za bezchybnou službu
Medaile 40. výročí Ozbrojených sil SSSR
jubilejní medaile 20. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce 1941–1945
medaile Za bezchybnou službu 3. třídy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Grigorij Grigorjevič Něljubov (rusky Григо́рий Григо́рьевич Нелю́бов; 31. března 193418. února 1966) byl sovětský kosmonaut, jeden ze členů prvního oddílu kosmonautů z roku 1960. Roku 1963 byl z programu propuštěn kvůli výtržnictví a opilství. Jeho působení v oddílu kosmonautů bylo proto až do pozdních 80. let tajeno. V roce 1966 spáchal sebevraždu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na Krymu ve městě Porfirijevka. Stal se kapitánem a pilotem v sovětském letectvu. V březnu 1960 byl vybrán jako jeden z 20 původních sovětských kosmonautů. V roce 1961 byla z této dvacítky vybrána šestice, která se měla připravovat na první lety do vesmíru na palubě kosmické lodě Vostok. Něljubov byl vybrán jako jeden ze členů této šestice a poté dokonce jako jeden z první trojice kandidátů. [1][2] Působil jako druhý záložní kosmonaut při historickém letu Jurije Gagarina ve Vostoku 1 a jako první záložní pilot pro let Vostok 2 na jehož palubě byl German Titov. Při současném letu dvou lodí Vostok 3 a Vostok 4 byl Něljubov znovu v záložní posádce, tentokrát letěli Andrijan Nikolajev a Pavel Popovič.

V březnu 1963 byli Grigorij Něljubov, Ivan Anikejev a Valentin Filaťjev zatčení kvůli opilství a výtržnictví na stanici metra Čkalovskaja. Podle zpráv byli důstojníci milice ochotni celý incident ignorovat, pokud se kosmonauti omluví. To ovšem Něljubov odmítl a záležitost byla ohlášena úřadům. Protože měli kosmonauti už na svědomí více podobných prohřešků, byli všichni tři propuštěni. Něljubov se tak do vesmíru nikdy nedostal.

Po propuštění z oddílu kosmonautů se vrátil k létání, byl odvelen na Dálný východ. Ovšem propadl depresím a alkoholu. V únoru 1966 v opilosti spáchal sebevraždu, když skočil pod vlak. Po jeho smrti byla vyvíjena snaha zakrýt důvod Něljubova propuštění a sebevraždy a také jeho působení v oddílu kosmonautů. Byl vymazán ze společných fotografií a o jeho existenci se veřejnost dozvěděla až v 80. letech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grigori Nelyubov na anglické Wikipedii.

  1. Greg Goebel. Race To The Moon 1957:1975. 13. Lift-Off. Vectors, 2015
  2. Amy Shira Teitel. Designing the Perfect Cosmonaut Archivováno 11. 5. 2013 na Wayback Machine.. 2011