Grigorij Něljubov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grigorij Něljubov
Narození 31. března 1934
Porfirivka
Úmrtí 18. února 1966 (ve věku 31 let)
Přímořský kraj
Ocenění Řád rudé hvězdy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Grigorij Grigorjevič Něljubov (31. března 1934 - 18. února 1966) byl sovětský kosmonaut, jeden ze členů prvního oddílu kosmonautů z roku 1960. Roku 1963 byl z programu propuštěn kvůli výtržnictví a opilství. Jeho působení v oddílu kosmonautů bylo proto až do pozdních 80. let tajeno. V roce 1966 spáchal sebevraždu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na Krymu ve městě Porfirijevka. Stal se kapitánem a pilotem v sovětském letectvu. V březnu 1960 byl vybrán jako jeden z 20 původních sovětských kosmonautů. V roce 1961 byla z této dvacítky vybrána šestice, která se měla připravovat na první lety do vesmíru na palubě kosmické lodě Vostok. Něljubov byl vybrán jako jeden ze členů této šestice a poté dokonce jako jeden z první trojice kandidátů. [1][2] Působil jako druhý záložní kosmonaut při historickém letu Jurije Gagarina ve Vostoku 1 a jako první záložní pilot pro let Vostok 2 na jehož palubě byl German Titov. Při současném letu dvou lodí Vostok 3 a Vostok 4 byl Něljubov znovu v záložní posádce, tentokrát letěli Andrijan Nikolajev a Pavel Popovič.

V březnu 1963 byli Grigorij Něljubov, Ivan Anikejev a Valentin Filaťjev zatčení kvůli opilství a výtržnictví na stanici metra Čkalovskaja. Podle zpráv byli důstojníci milice ochotni celý incident ignorovat, pokud se kosmonauti omluví. To ovšem Něljubov odmítl a záležitost byla ohlášena úřadům. Protože měli kosmonauti už na svědomí více podobných prohřešků, byli všichni tři propuštěni. Něljubov se tak do vesmíru nikdy nedostal.

Po propuštění z oddílu kosmonautů se vrátil k létání, byl odvelen na Dálný východ. Ovšem propadl depresím a alkoholu. V únoru 1966 v opilosti spáchal sebevraždu, když skočil pod vlak. Po jeho smrti byla vyvíjena snaha zakrýt důvod Něljubova propuštění a sebevraždy a také jeho působení v oddílu kosmonautů. Byl vymazán ze společných fotografií a o jeho existenci se veřejnost dozvěděla až v 80. letech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grigori Nelyubov na anglické Wikipedii.

  1. Greg Goebel. Race To The Moon 1957:1975. 13. Lift-Off. Vectors, 2015
  2. Amy Shira Teitel. Designing the Perfect Cosmonaut. 2011