Charles Bassett

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles Arthur Bassett
Charles Bassett.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostUSA USA
Datum narození30. prosinec 1931
Místo narozeníDayton, Ohio
Datum úmrtí28. únor 1966
Místo úmrtíSt. Louis, Missouri
Jiné zaměstnáníTestovací pilot
Kosmonaut od1963
Misežádné
Kosmonaut do1966
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Arthur Bassett (30. prosince 1931, Dayton, Ohio, USA28. února 1966, St. Louis, Missouri) byl americký vojenský letec, který zahynul při havárii letadla. Absolvoval přípravu amerických astronautů, do vesmíru však neletěl.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Středoškolská studia na Bera High Scholl v Ohiu ukončil roku 1949 a rok poté vstoupil do americké armády, kde setrval až do konce života. Roku 1960 získal titul inženýra elektrotechniky na Texas Tech University. Na vojenské základně Edwards v Kalifornii absolvoval v roce 1963 pilotní školu. Postgraduální studium ukončil na univerzitě v severní Kalifornii. V říjnu 1963 byl zapsán ve třetí skupině do výcvikového střediska amerických astronautů u NASA. Oženil se, byl otcem dvou dětí. Byl jmenován velitelem hlavní posádky pro misi Gemini 9.

Byl vojenským letcem. Při jednom z letů s cvičným letounem T-38 poblíž města St.Louis (stát Missouri) došlo ke katastrofě a Bassett spolu s kolegou Elliottem See zahynuli při přistávacím manévru za velmi špatného počasí.[1]. V té době měl hodnost kapitána letectva.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 453. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]