Evangelický kostel (Ladenburg)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Evangelický kostel Ladenburg
Místo
StátNěmeckoNěmecko Německo
ObecLandenburg
Souřadnice
Základní informace
Církevevangelická
FarnostLadenburg
Datum posvěcení27. srpna 1878
Architektonický popis
ArchitektHermann Behangel
Stavební slohnovogotika
Výstavba1876/1878
Další informace
AdresaKirchenstraße 28
Oficiální webhttps://www.ekila.de/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evangelický kostel je v Ladenburgu ve spolkové zemi Bádensko-Württenbersko v Německu je novogotický kostel postavený mezi léty 1876 a 1878 podle plánů německého architekta Hermanna Behangela.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1385 si město dělili wormští biskupové a falcké kurfiřtství. Kurfiřt Otto Heinrich začal roku 1556 ve městě s reformací. Pro své bohoslužby využíval reformovaný lid prostory katolického kostela sv. Havla. Až roku 1703 získali luteráni vhodné místo na stavbu vlastního kostela.
Se stavbou kostela se začalo roku 1715 a skončila v roce 1720. Vrchním stavitelem byl Johann Jakob Rischer. Jednalo se o barokní sálový kostel s cibulovou věží. Kvůli neutěšenému stavu stavby musel být kostel roku 1874 uzavřen a rok nato byl stržen. V roce 1876 byl položen základní kámen na stavbu nového kostela, který byl slavnostně 27. srpna 1878 vysvěcen. V 50. letech 20. století byl vsazen dřevěný strop, který byl záhy během rekonstrukce v roce 1998 znovu odstraněn. Dnes se kromě klasických bohoslužeb konají v prostorách kostela i koncerty.[1]

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Evangelický kostel stojí v jihovýchodním rohu městského jádra. Je postaven v novogotickým slohu dle plánů architekta Hermanna Behangela. Během rekonstrukčních prací bylo navráceno vzpěradlo kroku. Jednotlivé části stropu jsou vyzdobeny květinovými motivy. Na chóru pod okny je vymalován nástěnný koberec. Galerie obepíná síň kostela ze tří stran. Varhany, stojící na galerii naproti oltáři, jsou dílem německého varhanáře Eberharda Friedricha Walckera. Vestavěny byly do kostela v roce 1959. K jejich přestavbě došlo roku 2000. Varhany se skládají z 26 registrů na dvou manuálech a pedálech.
Ve věži se nacházejí čtyři zvony. Nejmenší zvon, který jako jediný nebyl během druhé světové války odvezen a zničen, pochází z roku 1934. Dva další zvony byly odlity německým zvonařem Friedrichem Wilhelmem Schillingem v roce 1951. Čtvrtý zvon se podařilo během války zachránit a roku 1947 byl navrácen do Ladenburgu. Jedná se o zvon z původního kostela a jeho odlití je datováno do roku 1732. Zvuk zvonů je sladěn se zvoněním v kostele sv. Havla.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Evangelische Stadtkirche Ladenburg na německé Wikipedii.

  1. KIEFER, Anja. Bläserkreis der Hochschule für Kirchenmusik Heidelberg gastiert in der Evangelischen Stadtkirche Ladenburg. Wochenblatt-Reporter.de [online]. 2020-02-04 [cit. 2020-04-07]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]