Evangelický hřbitov v Prostřední Suché

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evangelický hřbitov v Prostřední Suché
Pohled na hřbitov, v pozadí evangelický kostel
Pohled na hřbitov, v pozadí evangelický kostel
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
OkresKarviná
ObecHavířov
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
Náboženstvíkřesťanství (luterství)
DenominaceSlezská církev evangelická augsburského vyznání
Správní jednotkaTěšínsko-havířovský seniorát
Výstavba1860
Rozloha7589 m²
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evangelický hřbitov v Prostřední Suché se nachází ve městě Havířov, v části Prostřední Suchá u tamního evangelického kostela. Vlastníkem hřbitova je farní sbor SCEAV v Havířově-Suché. Rozloha hřbitova činí 7589 m².

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ke zřízení hřbitova poblíž evangelické školy zakoupili evangelíci z Prostřední Suché pozemek od Bernarda Kocura a založili v roce 1860 evangelickou hřbitovní obec. Hřbitovní pozemek oplotili dřevěným plotem a postavili vstupní bránu. První pohřeb se na novém hřbitově konal 12. listopadu 1860. Roku 1872 byla na hřbitově postavena dřevěná kaple s věží a třemi zvony, z nichž dva opatřili soukromí fundátoři. Dne 31. července 1916 je zrekvírovala rakouská vláda pro válečné účely. V letech 19241925 byla na místě dřevěné kaple vystavěna kaple zděná, která byla roku 1937 přestavěna na kostel.

Avšak kostel i hřbitov v důsledku poddolování poklesly o více než 17 metrů

V 50. letech měl hřbitov 88 arů. V roce 1954 zajistil pastor výměnu sborového pole s OKD. Pole sahalo až po vlakové koleje a nyní je na druhé straně a slouží k rozšíření hřbitova. Státní úřad převzal církevní hřbitovy do své správy počátkem ledna 1958.

V 80. letech byl vydán zákaz pohřbívání na hřbitově. Dochází k postupnému zaplavování hřbitova vlivem poddolování.

V roce 1991 byl hřbitov a prostranství kostela v Prostřední Suché rekultivován. Část hřbitova kolem cesty totiž byla zatopena, takže bylo třeba rozebrat pomníky, navézt zeminu asi do 4 m výšky, a pak znovu umístit všechny hroby.

Asi v roce 1993 došlo po dlouhém úsilí k otevření hřbitova a k vybudování chodníků. Úpravy areálu probíhaly také později.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zdeněk, R. NEŠPOR. Encyklopedie moderních evangelických (a starokatolických) kostelů Čech, Moravy a českého Slezska. Praha: Kalich 2009, s. 445.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]