Ernst Gräfenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ernst Gräfenberg
Narození 26. září 1881
Adelebsen, Německé císařství
Úmrtí 28. října 1957 (ve věku 76 let)
New York, USA
Alma mater Univerzita v Göttingenu
Mnichovská univerzita
Povolání lékař, gynekolog a fyziolog
Zaměstnavatel Kielská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ernst Gräfenberg (26. září 1881, Adelebsen28. října 1957, New York) byl německý gynekolog a vědec.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Adelebsenu poblíž Göttingenu. Studoval medicínu na univerzitách v Göttingenu a Mnichově a doktorát obdržel 10. března 1905. Následně začal pracovat jako oftalmolog na univerzitě ve Würzburgu, ale poté se přesunul do gynekologicko-porodního oddělení univerzity v Kielu, kde zveřejnil spisy o metastázách při rakovině („Gräfenbergerova teorie“) a fyziologii implantace vajíčka.

V roce 1910 začal pracovat jako gynekolog v Berlíně a započal práci na vědeckých studiích na univerzitě v Berlíně o fyziologii lidského rozmnožování. Během první světové války působil jako lékařský důstojník a stále publikoval spisy, většinu z nich o ženské fyziologii.

V důsledku vzestupu nacismu v Německu byl Gräfenberg, jakožto židovský lékař, donucen vzdát se roku 1933 postu vedoucího gynekologicko-porodního oddělení v Berlíně. Díky tomu, že věřil v záchranu, i nadále zůstal v Německu. V roce 1937 byl uvězněn za údajné pašování cenné známky z Německa. Díky intervenci přátel z Mezinárodní společnosti sexuologie mu bylo v roce 1940 umožněno opustit Německo a emigrovat do Kalifornie ve Spojených státech amerických. Zemřel 28. října 1957 v New Yorku.

Slávu získal díky studiím ženských pohlavních orgánů a ženské fyziologie. Publikoval spisy včetně „Role močové trubice v ženském orgasmu“ z roku 1950, ve kterém popsal ženskou ejakulaci a erotickou zónu, kde je močová trubice nejblíže vaginální stěně. V roce 1981 po něm pojmenovali sexuologové John D. Perry a Beverly Whipple tuto oblast jako Gräfenbergův bod. Známá je ovšem pod názvem bod G.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FINGERLAND, Jan. Objevil bod G - Příběh lékaře, který prozkoumal zákoutí ženského těla. Reflex. 2010, roč. 21, čís. 10, s. 34–37. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Bod G (též Gräfenbergův bod)